Yazı Tipi (Font) Nedir? E-Mail Gönderimlerinde Yazı Tipi Önemli Midir?

Anasayfa Kurumsal Blog Yazı Tipi (Font) Nedir? E-Mail Gönderimlerinde Yazı Tipi Önemli Midir?

Yazı tipi yani font, genellikle harfler, sayılar, noktalama işaretleri ve diğer simgelerden oluşan bir dizi karakterdir. Yazı tipleri boyutları, ağırlıkları ve stilleri ile karakterize edilir.

Metin yazı tipi; broşürler, web’deki makaleler, e-posta’lar, vb. tüm pazarlama iletişimi materyalleri için en önemli unsurlardan biridir:

Doğru yazı tipi marka kimliğinizi yansıtmanıza yardımcı olur, tasarım ve estetik duyguya, metnin okunabilirliğine ve okuyucu algısına katkı sağlar.

Bu yüzden bu küçük ama önemli tasarım detayını hafife almamanız gerekir. İşte tam olarak bu nedenle, e-posta’larınızın tüm abonelerinize iyi görünmesini istiyorsanız,e-posta’larınızda istediğiniz yazı tipini kullanamazsınız.

E-posta kampanyalarınızı oluştururken güvenli e-posta yazı tiplerini ve alternatiflerini kullanmanız gerekir.

E-mail Gönderimlerinde Yazı Tipi Önemli Midir?
Olumlu bir izlenim bırakmak ve içeriğinizi öne çıkarmak için e-mail’lariniz için özel yazı tipleri kullanmak size cazip gelebilir. Ancak, özel yazı tipleri tüm e-mail istemcilerinde her zaman doğru şekilde görüntülenmez. Bir yazı tipi desteklenmiyorsa, e-posta istemcisi, en iyi ihtimalle hedeflenen tonu bozabilir ve en kötü ihtimalle içeriğinizin okunabilirliğini bozacak bir yazı tipi ile seçtiğiniz yazı tipini değiştirebilir. Bu nedenle, e-mail pazarlama içeriği oluştururken güvenli yazı tiplerine bağlı kalmanız tavsiye edilir.

E-mail’lerde Kullanılacak Yazı Tipini Neden Önemsemeliyiz?
E-mail, insanlarla ilişkiler kurmanın kalıcı bir yoludur. Seçtiğiniz yazı tipi, e-posta’nızın görünümünü ve verdiği hissi tanımlar. Doğru font, markanızı temsil eder ve belirli bir duygu uyandırabilir. Fakat çok fazla yazı tipi olduğu için doğru olanı seçmek oldukça zordur. Bu yüzden bir e-posta kampanyası veya müşteri yazışmalarında, potansiyel müşterilerinize en iyi şekilde yaklaştığınızdan emin olmanız gerekir. Bu, e-posta okuma deneyimiyle uyumlu yazı tiplerini seçmeyi içerir.

Yazı Tipi Seçimi Dönüşümleri Artırır Mı?
Çoğu insan e-posta okurken sadece 11 saniye harcar. Bu yüzden seçtiğiniz tüm yazı tiplerinin okunabilir ve taranabilir olması gerekir. Çoğu zaman bu, herkesin aşina olduğu standart yazı tiplerine güvenmek anlamına gelir. Size sıkıcı gelebilir ama yapılan araştırmalara göre, insanların süslü yazı tiplerini okuması iki kat daha uzun sürer.

Dönüşümler üzerinde etkisi olan tek şey sadece seçtiğiniz yazı tipi değildir. Seçtiğiniz yazı tipinin boyutu da önemlidir. Click Laboratory tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, bir yazı tipinin boyutunu biraz büyütmek, dönüşüm oranınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Araştırmada, Arial yazı tipine ayarlanmış bir metin bloğu 10pt’den 13pt’ye yükseltildiğinde ve metin satırları arasına daha fazla boşluk eklendiğinde, yazı tipinin 13pt versiyonunun çok daha iyi performans gösterdiği gözlemlendi. Bu küçük değişiklik, hemen çıkma oranında %10 azalma ve dönüşüm oranında %133 artışa neden oldu.

E-posta Tipografisi: En İyi Yazı Tipleri Nasıl Seçilir?
E-posta Tipografisi: En İyi Yazı Tipleri Nasıl Seçilir?
Şirket e-posta’larınızda kullanmayı seçtiğiniz herhangi bir yazı tipinin aşağıdaki 4 özelliği içermesi gerekir:

1. Okunabilirlik
Yazı tipiniz okunaklı değilse, kimse e-posta’larınızı okuyamaz. Ve okunamıyorlarsa, kesinlikle dönüşüm bekleyemezsiniz.

2. Netlik
Kesin çizgilere sahip temiz, net yazı tipleri, e-posta’nızda en iyi sonucu verir. Ayrıca daha büyük yazı tipi boyutları da daha iyi sonuçlar verir. Bu yüzden yazı tipinizi normalden bir veya iki punto daha büyük yapın ve 1,15 satır aralığı hedefleyin.

3. Psikolojik Olarak Uygunluk
Belirli yazı tipi türlerinin kendileriyle ilişkili belirli hisleri vardır. Bu yüzden seçtiğiniz yazı tipinin/yazı tiplerinin, içeriğinizin amacının yanı sıra içeriğinizle iletmeye çalıştığınız genel ruh haline de uyduğundan emin olun.

4. Markaya Uygunluk
Benzer şekilde, seçtiğiniz herhangi bir font, sektörünüz veya nişiniz için mantıklı olmalıdır. Şirketinizin eski moda bir havası varsa, süper modern bir yazı tipi kullanmak uygun olmaz. Benzer şekilde, teknoloji tabanlı bir şirketseniz, rustik veya resmi bir şey de muhtemelen size uygun olmayacaktır.

E-posta’larınız İçin En İyi Yazı Tipleri Nelerdir?
Çoğu e-posta istemcisinin tanıyabileceği temel okunabilir (sıkıcı da olsa) güvenli e-posta yazı tipleri vardır.

Aşağıda bu yazı tiplerinin bir listesini bulabilirsiniz:

1. Arial
Arial çok yaygın olarak kullanılan bir yazı tipidir. 1982’de Monotype Imaging’den Patricia Saunders ve Robin Nicholas tarafından geliştirilmiştir. Başlangıçta bir IBM lazer yazıcısında kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, o zamandan beri web içeriğinin favorilerinden biridir.

Arial
2. Verdana
Verdana, ekran görüntüleri düşünülerek tasarlanmış bir yazı tipidir. Matthew Carter tarafından geliştirilmiştir ve ekranda okunabilirliği iyileştirmek için geniş karakterler ve her karakter arasında büyük boşluklar içerir. Çoğu e-posta istemcisi tarafından desteklenen başka bir temel seçimdir.

Verdana
3. Helvetica
Şu an var olan en popüler yazı tiplerinden biri olan Helvetica; okunaklıdır ve gözü yormaz. Şu an çoğu kelime işlem programı, e-posta istemcisi ve web tarayıcısı tarafından desteklenir.

Helvetica
4. Georgia
Georgia, e-posta istemcileri tarafından desteklenen başka bir yaygın yazı tipidir. Yapısı gereği okunabilirdir, geniş aralıklı harflere sahiptir ve karışıklığı önlemek için her harfi farklı kılan karakter tasarımları kullanır.

Georgia
5. Tahoma
Tahoma, çoğu e-posta istemcisi tarafından desteklenen başka bir seçenektir. Windows işletim sistemlerinde en popüler sans serif yazı tipi ailelerinden biridir. Daha küçük yazı tipi boyutlarında bile elde edilebilen netlik ve okunabilirlik ile ekran görüntüsü göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Matthew Carter tarafından geliştirilmiştir.

Tahoma
6. Lucida
Temiz çizgilere, net bir stile ve farklı harf biçimlerine öncelik veren başka bir sans yazı tipi ailesi olan Lucida, çoğu e-posta istemcisi tarafından desteklenen başka bir seçenektir. Harf aralığı standarttan daha geniştir ve her karakter de biraz daha uzundur.

Lucida
7. Trebuchet
Trebuchet, e-posta tasarımlarınızda kolayca kullanabileceğiniz başka bir seçenektir. Vincent Connare tarafından 1996 yılında geliştirilmiştir bir sans serif yazı tipidir. Ekran okuma için tasarlanmıştır ve daha büyük satır yükseklikleri, yuvarlatılmış kenarlar ve daha geniş karakter aralığı sunar.

Trebuchet
8. Times New Roman
Times New Roman geleneksel bir görünüme sahiptir ve genellikle kelime işlem programlarında varsayılan yazı tipi seçimi olarak kullanılır. Ekranda ve basılı olarak okunabilir.

Times New Roman
E-posta istemcinizin diğer yazı tiplerine erişimi olabilir, ancak yukarıdakiler en okunaklı ve en yaygın olarak kullanılanlardır.

E-mail Yazı Tipi Boyutu
En iyi yazı tiplerini seçtikten sonra, metninin okunamayacak kadar küçük veya çok büyük görünmesini kimse istemez. Ancak farklı alıcılar için canlı HTML metin boyutlarının nasıl görüneceğini söylemek zor olabilir. En okunabilir metin için kullanılacak yazı tipi boyutları ve satır yüksekliği aşağıdaki şekilde olmalıdır:

Başlık: 22 – 28 piksel

Gövde Metni: 14 – 18 piksel

Çizgi Yüksekliği: 1.4 – 1.5

Metninizin boyutu, kullandığınız yazı tipine bağlı olarak değişecektir, bu nedenle önerilen bu aralıklar içindeki değerlerle oynayın ve sizin için en uygun olana karar verin. Varyasyonların ve tutarlılıkların istendiği gibi olup olmadığını kontrol etmek için her zaman e-posta’larınızın test sürümlerini kendinize gönderin. Metninizin tüm cihazlarda ve tüm e-posta istemcilerinde net olduğundan emin olmak için kontrol edin, kontrol edin ve tekrar kontrol edin.

E-mail Gönderimlerinde Kullanılacak Yazı Tipleri Nerede Bulunur?
Web yazı tiplerini bulabileceğiniz çevrimiçi birkaç yer vardır. Bazı çevrimiçi platformlar ücretsiz olsa da, seçiminizi yaparken sahip oldukları lisans gereksinimlerine dikkat edin. Her sitenin izlemeniz gereken farklı özellikleri olabilir, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

1. Google Fonts
Google Fonts, şu anda web yazı tiplerini bulmak için en popüler yerlerden biridir ve açık kaynaklı bir yazı tipi kitaplığı sunar. Şu anda 1.020 yazı tipi ailesine sahiptir.

2. Fonts.com
Fonts.com, her türden yazı tipi için başka bir harika kaynaktır. 150.000’den fazla yazı tipine sahiptir.

3. Typography.com
Typography.com, web’de ve baskı için kullanılabilen 1.500 yazı tipi içeren bir platformdur.

4.Font Squirrel
Tamamen ücretsiz bir seçim arıyorsanız, Font Squirrel ticari amaçlarla kullanılabilecek ücretsiz yazı tiplerine sahiptir.

5. Adobe Fonts
Eskiden Typekit olarak bilinen Adobe Fonts, tümü Creative Cloud aboneliğiyle kullanılabilen binlerce font arasından seçim yapmanızı sağlar.

6. Fontspring
Fontspring‘de listelenen web fontlarını satın almanız gerekse de, bunlar abonelik olmadan kullanılabilir ve ek kolaylık için genellikle sınırsız lisans içerir.

7. MyFonts
MyFonts, hem basılı hem de web için tonlarca yazı tipinin listelendiği, Monotype’a ait başka bir girişimdir.

8. Village
Village aslında yazı tiplerini bağımsız olarak satmak için bir araya gelen bir topluluktur.

9. Process Type Foundry
Process Type Foundry, 2002 yılında iki tip tasarımcı tarafından kurulan ve yaptıkları yazı tiplerini halka satan küçük bir işletmedir.

10. FontShop
FontShop, web fontlarına göz atmak ve satın almak için başka bir Monotype mağazasıdır.

Özetle, iyi bir font seçmemek, dönüşüm oranınıza önemli ölçüde zarar verebilir. Bu nedenle, seçtiğiniz yazı tiplerinin iyi bir izlenim bırakması ve mükemmel bir okunabilirlik sunması gerekir.

E-Mail Yazı Tipleri İle İlgili En Çok Sorulan Sorular
1. E-mail için en uygun fontlar nelerdir?
Tüm e-mail’ler için evrensel olarak uygun yazı tipleri olmasa da, e-mail için en uygun fontlar:

Ariel,
Helvetica,
Verdana,
Comic Sans (özellikle hareketli e-postalar için),
Times New Roman,
Courier/Courier New,
Tahoma
Georgia.
2. E-mail’leriniz için yazı tipini seçmeden önce nelere dikkat etmelisiniz?
E-mail’iniz için en iyi yazı tipi, e-mail’inizin neyi başarması gerektiğine bağlı olsa da, e-posta’nız için yazı tipi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel şeyler aşağıdaki gibidir:

Okunabilirlik açısından iyi olmalı.
Sahip olduğunuz iş türüne uygun olmalı.
E-posta’nın genel tonuyla eşleşmeli.
3. Klasik veya geleneksel bir işletme için en iyi bir yazı tipi nedir?
Klasik bir işletme veya geleneksel bir şirketten gelen bir e-posta için serif yazı tipi idealdir.

4. Modern ve yenilikçi görünmek isteyen işletmeler için en iyi bir yazı tipi nedir?
Amacınız modern ve yenilikçi görünmekse, sans-serif yazı tipi en iyi seçimdir. Böyle durumda bazı özel yazı tiplerini de denemek isteyebilirsiniz.

5. E-posta pazarlamasına uygun ücretsiz yazı tiplerini nerede bulabilirim?
E-posta pazarlaması için ücretsiz yazı tiplerini çevrimiçi olarak bulabileceğiniz birkaç yer vardır. Ancak, mesajınızın doğru bir şekilde gösterilme şansını artıracak olan Google fonts kullanılması önerilir.

WhatsApp