Yazılım Geliştirici Toplulukları ve İletişim Kanalları

Anasayfa Kurumsal Blog Yazılım Geliştirici Toplulukları ve İletişim Kanalları

İletişim şeklimiz her geçen gün değişiyor. Yazılım geliştiricilerinin iletişimi için pek çok topluluk ve buna bağlı olarak iletişim kanalları mevcut.
Günümüz dünyasında Slack ve Discord kanalları, doksanlar kuşağının kullandığı forumların yerini almış durumda. Belirli teknolojilerle ilgilenen hevesli insanları bir araya getiren topluluklar ve iletişim kanalları, spesifik olarak ilgilendiğiniz programlama dili/framework hakkında yeni bilgiler edinmeniz için oldukça değerli bir kaynak.

Pek çok insan farklı teknolojileri tartışabilecekleri veya sorular sorabilecekleri bir platform arıyor, bu aşamada toplulukların iletişim kanalları geliştiriciler için harika içerik sağlıyor.

Bildiklerinizi paylaşmak, en güncel konulardan haberdar olmak veya proje geliştirirken herhangi bir aşamada sorun yaşıyorsanız sizin için en aktif olan toplulukların listesini oluşturduk. ????‍????

Codefiction
Türkiye’deki yazılımın kalitesini ve sektör problemlerini kendilerine dert edinmiş, farklı disiplinlerden oluşan yazılımcı topluluğudur.
Codefiction, yazılım sorunlarını tartışmak için düzenli podcast’ler, live coding etkinlikleri ve meetup’lar düzenleyen oldukça aktif bir topluluktur.

⭐Twitter ⌨️Github ▶️YouTube ????Podcast


Mobiler.dev
Mobiler.dev mobil teknolojiler konusunda araştırmayı seven, inovasyon ve yeni trendleri takip edip deneyimlemek isteyen ve deneyimlerini mobil yazılıma ilgi duyan herkesle paylaşmak isteyen, kar amacı bulunmayan mobil yazılım platformu ve topluluğudur. Üniversite öğrencilerini mobil yazılım alanlarına yönlendirmeyi hedeflemektedir.

⭐Twitter ⌨️Github ▶️YouTube ????Slack


Kadın Yazılımcı
Kadın Yazılımcı topluluğu, sektördeki kadın yazılımcıların görünürlüğünü artırarak kadın yazılımcı adaylarına yapılan ayrımcılığı ve önyargıları konuşmak ve bununla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla kurulmuştur.

Amaçları doğrultusunda birçok farklı etkinlikler düzenleyerek kadın yazılımcılara destek olmayı hedefliyorlar.

⭐Twitter ⌨️GitHub ????Slack ▶️YouTube


GDG İstanbul
GDG Istanbul, Google teknolojilerine ilgi duyan, bir şeyler geliştirmek ve bilgi paylaşımında bulunmak isteyen insanlardan oluşan bir topluluktur.

⭐Twitter ▶️YouTube ⌨️Slack ????Medium


Türkiye Açık Kaynak Platformu
Yazılım ve teknoloji ihraç eden bir ülke olmak için Türkiye’deki açık kaynaklı yazılım geliştirme kültürünü ve yazılım ekosistemini geliştirmek için faaliyet gösteren bir topluluktur.
⭐Twitter ▶️YouTube


Frontend İstanbul
Frontend alanındaki teknolojilerin gelişim süreçlerini yakından takip etmeyi hedefleyen bir topluluk oluşturmak amacıyla oldukça değerli içerikler üreten bir topluluktur.

Eğer siz de topluluğun bir parçası olmak istiyorsanız slack kanallarına katılabilirsiniz.

⭐Twitter ⌨️GitHub ▶️YouTube ????Slack


Python İstanbul
Python İstanbul, İstanbul’daki Python programcılarından oluşan bir topluluktur. Eğer Python ilginizi çekiyorsa siz de topluluğumuza katılabilirsiniz.

Her Salı düzenlediğimiz #PythonSaati etkinliklerine YouTube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.
⭐Twitter ⌨️GitHub ▶️YouTube ????Slack


NS İstanbul
iOS geliştiricilerini bir araya getirmeyi hedefleyen bağımsız bir topluluktur.

Her ay düzenli etkinlikler düzenleyerek günlük hayatta karşılaştıkları sorunları Slack grubunda paylaşan oldukça aktif bir topluluktur.

⭐Twitter ▶️YouTube ????Slack


DevOps Türkiye
DevOps ve kaliteli yazılım geliştirme ile ilgilenen kişiler için olan bu grup, her seviyedeki yazılım geliştiricilerine açıktır.
⭐Twitter ⌨️Medium ▶️YouTube ????Slack


Software Craftsmanship Turkey
Yazılım geliştiricilerin yeteneklerine odaklanan bir yazılım geliştirme yaklaşımı olan Yazılım Ustalığı (Software Craftsmanship), bir topluluk olarak artık Türkiye’de. Daha kaliteli yazılım, daha yetenekli yazılımcılar, daha çevik bir süreç ve daha başarılı uygulamalar için Türkiye’nin dört bir yanından yazılımcıları bir araya getiren bir topluluktur.

WhatsApp