Yeni Bir API Dizayn Yaklaşımı: GraphQL Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Yeni Bir API Dizayn Yaklaşımı: GraphQL Nedir?

GraphQL nedir?

Son zamanlardsa sıkça adını duymaya başladığımız GraphQL verileri istemeyi açıklayan bir syntaxtır, genelde sunucudaki verileri bir istemciye yüklemek için kullanılır.
GraphQL veritabanı teknolojisi yanılgısına düşülmemelidir, GraphQL bir API sorgulama dilidir.

Öyleyse, GraphQL’i nerede kullanacağım? Neden GraphQL kullanayım?GraphQL hakkında detayları öğrenmek ve uzmanlık alabileceğiniz kurslar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu blog yazısı tam size göre!????
GraphQL Nedir?
GraphQL, Facebook tarafından geliştirilmiş; verimli, etkili ve esnek bir alternatif sunan yeni bir API standartıdır. Açık kaynaklı olarak geliştirilen GraphQL’i, birçok şirket aktif olarak kullanmaktadır.
GraphQL, API tasarlamak ve kullanmak için bir yol sunmaktadır. İstemcinin ihtiyaç duyduğu verilerin tam olarak belirtilmesini sağlayarak birden fazla kaynaktan veriye ulaşmanızı kolaylaştırmayı hedefler.

GraphQL Neden Kullanılır?
Değişen ihtiyaçlar nedeniyle API kavramı ciddi anlamda değilmeye devam ediyor.
Bu noktada, API’lerin tasarlanmas aşamasına etki eden 3 etken vardır;

Mobil kullanımın oranının artmasına paralel olarak GraphQL, ağ üzerinden aktarılması gereken verileri en aza indirerek uygulamaların düşük koşullardaki performansını iyileştirir.
Ön uç çerçevelerinin ve platformların çeşitliliği sürdürülebilir bir API oluşturma durumunu zorlaştırır. Bu noktada, GraphQL ile istemci, ihtiyacı olan verilere erişebilir.
Fast development & expectation for rapid feature development, şirketler için bir standart haline gelmiştir.
REST API ile, verilerin istemci tarafındaki gereksinimleri düşünülecek şekilde değiştirilmesi gereklidir. Bu durumun sonucu olarak, hızlı geliştirme pratiği ve ürün yinelemelerini engeller.

GrahpQL Öğrenmek için En İyi Kaynaklar
GraphQL nedir sorusunun yanıtını öğrendiyseniz, şimdi sıra GraphQL’ı en doğru kaynaklar ile kolayca öğrenmekte! ????

GraphQL öğrenme sürecinde karşılaşabileceğiniz birçok gönderi ve makale bulunuyor, fakat bazen tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anlamak zorlaşabilir. Bu noktada, mümkün olduğunca kapsamlı bir eğitim listesi oluşturduk.

The Modern GraphQL Bootcamp (Advanced Node.js)
Bu kurs, Node.js ile GraphQL uygulamalarını nasıl oluşturacağınızı öğretecek olan Udemy’nin harika bir GraphQL kursudur. Prisma, kimlik doğrulama, Apollo Client ve çok daha fazlasını içerir.

GraphQL şemaları oluşturma, API oluşturma ve test etme ile ilgili ayrıntılara girmeden önce, ilk olarak GraphQL kavramlarını ve REST’e kıyasla neler sunduğunu anlayacaksınız.


GraphQL with React Course
Bu kursta, React ve Node JS ile gerçek web uygulamaları oluşturarak GraphQL’yi öğrenerek uzmanlaşabilirsiniz. Kurs, GraphQL’e yeni başlayanlar ve deneyimli geliştiriciler için ideal içerik sağlar.

Sadece GraphQL’i değil, aynı zamanda Apolog istemcileri hakkında da GraphQL ile iletişim kurmayı öğrenebilirsiniz.


Complete guide to building a GraphQL API
Herhangi bir nedenle Stephen Grider’ın kursuna bağlanamıyorsanız veya React’i bilmiyorsanız ancak GraphQL öğrenmek istiyorsanız, bu başlangıç ​​için harika bir kurstur.

Bu kursta eğitmen Xavier Decuyper, kendi GraphQL API’nizi oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi size öğretmeyi hedefler.


Building Scalable APIs with GraphQL
Bu kursta eğitmen Sameer Buna, size gerçek dünyadan örneklerle GraphQL API’lerini nasıl oluşturacağınızı ve kullanacağınızı öğretecektir. Yalnızca GraphQL API’lerini kullanmayı değil, aynı zamanda kendi GraphQL API’lerinizi nasıl oluşturacağınızı da öğrenme imkanı sağlar.

Özellikle Pluralsight üyeliğiniz varsa, GraphQL’i sıfırdan öğrenmek için iyi bir kurstur.


GraphQL by Example [Udemy]
HTTP kullanarak GraphQL API’yi nasıl kullanacağınızı öğretmekle birlikte, Appolo istemcilerini nasıl kullanacağınızı da öğretmeyi hedefler.
Kurs ayrıca GraphQL Server ve GraphQL Schema hakkında temel bilgileri de öğretir.

Kursları hem kendi kendinize hem de sınıf içerisimde öğrenme imkanı sağlar. Sınıf oturumları, Avantus ve Sunset Learning Institute gibi eğitim kurumlarıyla ortaklaşa dünya çapında düzenlenmektedir.

 

WhatsApp