Aygıt Sürücüsü Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Aygıt Sürücüsü Nedir?

Aygıt sürücüsü, bir donanım aygıtını kontrol eden bir tür yazılım programıdır.17 Ekim 2019Aygıt sürücüsü, bir donanım aygıtını kontrol eden bir tür yazılım programıdır. Herhangi bir bilgisayarda, akıllı telefon, tablet, bilgisayarın parçası olan farklı donanım bileşenleri ve bağlı aygıtlar, bilgisayarın çalışması ve çalışması için birbirleriyle iletişim kurmaları gerekir. İşlemci, bellek, sabit sürücü ve yazıcı, hoparlör, klavye ve fare gibi çevre birimlerinin, bilgisayarınızın çalışması için birbirlerine bilgi gönderip almaları gerekir. Yazılım sürücüsü, her bileşen veya çevre birimi için sırasıyla bulunur ve bu donanım parçasının diğer bileşenlerle ve çevre birimleriyle iletişim kurmasını sağlar.
Fiziksel bağlantılar ve yazılım bağlantıları
Verilerin bir aygıttan diğerine bir devre kartı veya kablo üzerinden taşınması için fiziksel bir bağlantı olsa da, bilgisayarınıza ne tür bir aygıtın bağlı olduğunu, neler yapabileceğini ve diğer yazılımdan nasıl iletişim kurulabileceğini söyleyen yazılım sürücüleridir. İşletim sistemi de dahil olmak üzere bilgisayarınızda. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil aygıtlar genellikle herhangi bir ek yazılım sürücüsü yüklemeye gerek duymaz, çünkü herhangi bir aksesuarla neredeyse tüm iletişimler WiFi veya Bluetooth iletişimi ile yapılır ve fiziksel bağlantı yoktur. Aksesuarın üreticisi genellikle aksesuarı yöneten bir uygulama sağlar. Apple, iPhone'lara veya iPad'lere aksesuar eklemek isteyen donanım üreticileri için özel bir ortak düzenlemesine sahiptir ve üreticinin aksesuar incelemesini yaptırması ve onaylaması gerekir. Aksesuar üreticisi bu yaklaşımı takip ettiğinde, Apple, iOS işletim sisteminde aksesuar desteğini içerecek ve böylece tanınacaktır. Android mobil cihazlar, Android cihazların USB bağlantısı olduğundan Apple mobil cihazlardan biraz farklıdır. Kullanıcıların bir Android akıllı telefon veya tableti birçok USB cihazına bağlaması mümkündür. Üreticinin Android için bir yazılım sürücüsü olduğu sürece, aksesuar genellikle herhangi bir özel yazılım yüklemesi olmadan çalışacaktır.
Aygıt sürücüleri ve işletim sistemleri
Bilgisayar üreticisi tarafından sağlanan işlemci, veri bağlantı noktaları ve ekran gibi dahili bileşenler için, genellikle yazılım sürücülerini görmezsiniz veya onların bile var olduğunun farkında olmanız gerekmez. Bir çok farklı tür ve marka çevre biriminin ve aksesuarların bir bilgisayara bağlanması mümkün olduğundan, her biri için bir yazılım sürücüsü bulunması gerekir. Kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak, yazılım sürücüleri genellikle zaten bilgisayarınızda yüklü olarak gelir. Apple ve Microsoft işletim sistemlerinin en güncel sürümleri, işletim sisteminin bir parçası olarak kütüphanedeki çoğu yazılım sürücüsünü içerir. Yeni bir donanım parçası bağlandığında veya yüklendiğinde, yazılım sürücüsü kütüphaneden otomatik olarak yüklenir. Çevre birimlerinin üreticileri yazılım sürücülerini işletim sistemi üreticisine sunar, böylece yazılım sürücüsü bilgisayarınızdaki yazılım sürücüleri kitaplığına dahil edilir. Bununla birlikte, bazı bilgisayarlar tipik olarak bir cihazın üreticisinin web sitesine giderek elde edilen yazılımın ayrı bir kurulumunu gerektirir. Örneğin, yazıcı gibi bir donanım aygıtı, söz konusu yazıcı modelinin yazılım sürücüsü tarafından başlatılır ve kontrol edilir. Yazıcı kablosunu bilgisayarınıza bağladığınızda, bilgisayarınız genellikle yeni yazıcıyı algılar ve yazılım sürücüsünün kurulumunu işletim sistemi kitaplığından başlatır. İşletim sisteminin sürücüyü yüklemesine izin vermenin avantajı, herhangi bir yazılım sürücüsü güncellemesinin, çevresel üreticinin web sitesinden değil, işletim sistemi güncellemesinin bir parçası olarak indirilmiş olmasıdır. İşletim sistemindeki yazılım sürücülerini dahil etme işleminin kullanılması, güncellemeler işletim sistemi güncellemelerine dahil edildiğinden, herhangi bir yazılım sürücüsünü güncellemeyi neredeyse zahmetsiz hale getirir. Çevre birimlerinden veya cihaz üreticisinin web sitesinden indirilen ve yüklenen yazılım sürücüleri, indirmek ve yüklemek için herhangi bir güncelleme için web sitesini ziyaret etmenizi gerektirir. Bazen donanım üreticisi, donanım güncellemelerini kontrol edecek ve varsa size bildirecek küçük bir yazılım programı içerir. Donanım üreticilerinin yazılım sürücüsü güncellemelerini size bildirmesinin bir başka yolu, ürününüzü garanti desteği almak için kaydettirirken onlara e-posta gönderirseniz bir e-posta bildirimidir.
Aygıt sürücüleri neden var?
Daha eski işletim sistemlerinde, her yazılım programının, aksesuarlarla ve çevre birimlerle iletişim kurmak için kendi yönergeleri olması gerekiyordu. Bu, her bir yazılım programının, programa belirli aksesuarlarla iletişim kurmasına izin veren talimatları içermesi gerektiği ve uygulamalarında gerekli sürücüleri dahil etmenin yazılım programı üreticisine bağlı olduğu anlamına geliyordu. Kişisel bilgisayarlar çoğaldıkça, bu yolun devam etmesinin bilgisayarları daha basit ve daha kolay yapmaktan daha zor ve karmaşık hale getireceği tüm teknoloji endüstrisi için açıktı. Sonuç olarak, işletim sistemi üreticileri herhangi bir donanım aksesuarı veya bileşeninin herhangi bir yazılım uygulaması tarafından kullanılması için bir yol yarattı. Bilgisayar kullanıcısı şimdi satın aldıkları herhangi bir donanım aksesuarı veya bileşeni için yazılım sürücüsünü yükleyebilir. Yazılım sürücüsünü işletim sistemine kurma becerisiyle, donanım aksesuarı veya bileşen yapıcı, ürün için yazılım sürücüsünü bir disk sürücüsünde veya CD'de sağlar. Birlikte verilen CD ortamını kullanarak bir aksesuar için bir yazılım sürücüsü kurmuş olabilirsiniz ve bu yaklaşım çoğu bilgisayarda yaygındı. Bugün, bazı aksesuar üreticileri hala işletim sistemlerine dahil olmak üzere yazılım sürücülerini işletim sistemi üreticisine göndermek yerine, çok özel donanım için CD veya yazılım sürücü sürümlerini sunmaktadır. Bazı diğer durumlarda, aksesuar üreticisi, indirme işlemine ek olarak, işletim sisteminde yer alan sürümü ek olarak, ancak genellikle kritik olmayan özellikler sunan yazılım sürücüsünün CD sürümünde bazı uygulama özelliklerini içerebilir.
Aygıt sürücülerinde yapılan güncellemeler
Bir bileşen veya aksesuar için yazılım sürücüsü işletim sistemi üzerinden mevcutsa, kurulumu en iyi ve en uygun yol budur. Yazılım sürücüsündeki güncellemeler, herhangi bir işletim sistemi güncellemesine otomatik olarak dahil edilecektir. Üretici web siteleri genellikle herhangi bir belirli tür veya donanım, bileşen veya aksesuar için yazılım sürücüleri hakkında çok iyi bilgiye sahiptir. Genellikle herhangi bir güncelleme olup olmadığını görmek için en kolay ve en basit yol bir web araması kullanmaktır. Sadece "marka modeli ürünü için yazılım sürücüsü" yazın ve arama motoru büyük olasılıkla işletim sisteminize ait herhangi bir yazılım sürücüsünün güncel sürümünde yardım ve önerilerle üreticinin web sitesine bir link verecektir.

WhatsApp