Ders 5: PHP Sorguları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa Kurumsal Blog Ders 5: PHP Sorguları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sorguları kullanacağımız yerde hangisinin daha yararlı olacağını ve işimizi kolaylaştıracağına karar vermeliyiz.03 Mart 2020Php hakkında sıkıcı ama en degerli bilgileri öğrendik. Sıra geldi bu bilgileri bir araya getirip ortaya projeler çıkarmaya. Bu aşamada yapacağımız ilk şey ise sorgular ve döngüler olacak. Sorgulardan başlayacağımız için bilmemiz gereken birden fazla sorgu çeşidimiz olduğunu önceden söylemek gerek. Hepsini bilmemiz gerekir çünkü kullanacağımız yerde hangisinin daha yararlı olacağını ve işimizi kolaylaştıracağına karar vermeliyiz.
If, else, elseif Koşullu Sorguları Kullanımı
If koşulunu kullanarak bir degeri kontrol ederiz. Kontrol doğru ise istediğimiz işlemleri yaptırırız. Eğer ki kontrol yanlış ise else koşulunu kullanarak yanlış olduğunda istediğimiz işlemleri yaptırırız. Örnek verelim :
<?

$sayim = 20;

if($sayim > 10)

{

echo “Sayı 10’dan büyüktür.”;

}else{

echo “Sayı 10’dan küçüktür.”;

}

?>

Diyelimki birden fazla sorguya ihtiyacımız var. Buradada devreye elseif girecek. Örnek verelim:
<?

$sayim = 20;

if($sayim > 10)

{

echo “Sayı 10’dan büyüktür”;

}elseif($sayim == 20){

echo “Sayım 20’dir.”;

}else{

echo ’Sayı 10 dan küçüktür’;

}

Burada ilk olarak 10’dan büyük olduğunu sorguladık. Ardından 20’ye eşitmi ihtimali sorguladık. En son yazdığımız ‘else’ ile de ikiside değilse yapılacak olanı yazdırdık.

?>


Switch-Case Koşullu Sorguları Kullanımı
Switch-Case koşulu if koşulu ile benzerlik sağlasada, çoklu veri sorgusu yapıldığında switch-case daha mantıklı gelecektir. Anlamamız için örnek ile devam edelim:
<?

$sayim = 20;

switch($sayim){

case 20:

echo “Sayı 20’dir”;

break;

case 15:

echo “Sayı 15’dir”;

break;

case 10:

echo “Sayı 10’dur”;

break;

default:

echo “Sayı 20,15 veya 10 değildir.”;

}

Yukarıdaki kod bloğunu incelediğimizde şu dipnotlara dikkat edebiliriz. Her case işlemi sonunda break yazarak işlemin bitmesini sağlıyoruz. Case işlemindeki değerlerin hiçbiri doğruyu sağlamıyorsa bir nevi ‘if’ sorgusundaki ‘else’ gibi burada da default yazarak işlemimizi yaptırıyoruz.

?>

WhatsApp