E-Posta Protokolleri Nelerdir?

Anasayfa Kurumsal Blog E-Posta Protokolleri Nelerdir?

E-posta Protokolleri Nelerdir?
E-posta protokolleri, bir gönderen ve bir alıcı arasında bir iletişim ağ geçidi oluşturmaya yardımcı olur. Gelen ve giden olmak üzere farklı e-posta protokolleri vardır.

İlk protokol türü, gelen kutusu sahiplerinin diğerlerinin hesaplarına gönderdiği e-posta’ları görmelerine yardımcı olur. IMAP ve POP3, gelen protokollerin en popüler örnekleridir. Gidenlere gelince, gönderenlerin alıcılara başarılı bir şekilde ileti göndermesine yardımcı olurlar. STMP, en popüler giden e-posta protokolüdür.

Peki bu en popüler e-posta pazarlama protokollerinin iç işleyişleri nasıldır? IMAP, POP3 ve SMTP‘nin nasıl çalıştığını anlamak için çalışma mekanizmalarını kısaca gözden geçirelim:

Gönderen, alıcının e-posta adresini girer, bir e-posta yazar ve “Gönder” düğmesine basar.
İçerik, SMTP protokolü sayesinde e-posta istemci sunucusuna aktarılır.
Aynı protokol, bir e-posta’yı alıcının e-posta istemcisinin sunucusuna aktarır (alıcının sunucusuyla eşleşebilir veya eşleşmeyebilir).
Gelen protokoller POP3 ve IMAP, e-posta’yı alıcının gelen kutusuna aktarır.
SMTP, POP3, IMAP Nedir?
Artık e-posta protokollerin nasıl çalıştığına dair genel bir bilgiye sahip olduğunuza göre, bunların her birine daha derinlemesine göz atabiliriz:

1. SMTP
Bir bülten veya işlem e-posta’sı gönderirken, bir işletme sahibinin aşağıdaki üç öğeyi yapılandırdığından emin olması gerekir:

Ağ bağlantı noktası
SMTP sunucusu
Gönderen kimlik bilgileri
Gönderene mesajınızı güvenle ulaştırmak için, bir e-posta istemcisi mesajı SMTP sunucusuna yükler. İşlem tamamlandığında, bir gönderen ve bir alıcı, e-posta göndermek için SMTP komutlarını paylaşır. Alıcının gelen kutusuna spam veya kimlik avı e-posta’larının ulaşmadığından emin olmak için SMTP protokolü bir filtre görevi görür. SMTP, e-posta’nın içeriğini doğrulamanın dışında, bir gönderenin zaman dilimi başına yazabileceği e-posta sayısını da sınırlar.


2. POP3
POP3, bir sunucudan e-posta’lar almak ve bunları okuyucunun yerel istemcisine taşımak için yaygın olarak uygulanan bir teknolojidir. POP3’ün avantajlarından biri, e-posta okuyucularının mesajları indirmesine ve çevrimdışı görüntülemesine izin vermesidir.

Bununla birlikte, POP3 bir e-posta’yı indirdiğinde, e-posta sunucusundan da kaldırdığını belirtmek gerekir. Bu nedenle, gelen kutusuna birden çok cihazdan erişmesi gereken kullanıcılar için en iyi seçenek POP3 değildir.


3. IMAP
IMAP, sunucudan alıcının gelen kutusuna e-posta almak için TCP / IP bağlantısından (iki cihazı birbirine bağlamak için kullanılan bir dizi araç) yararlanır.

POP3’ten farklı olarak, IMAP e-posta’ları sunucudan çekip indirmez. Birden çok cihazdan senkronize olacak şekilde, her zaman erişmek isteyen kişilerin ihtiyaçlarına çok uygundur. Ayrıca e-posta yoluyla canlı sohbet görüşmeleri yapmak isteyenler için de daha uygundur. Protokol, aynı anda birden fazla sunucudan mesaj alabilir ve bunları gelen kutunuzda bir araya getirebilir. Çoğu e-posta istemcisi IMAP’i destekler.

WhatsApp