E-Ticaret Ne Demek?

Anasayfa Kurumsal Blog E-Ticaret Ne Demek?

E-ticaret, internet üzerinden gerçekleştirilen mal, ürün ya da hizmetlerin alım ve satımlarını kapsar. Elektronik ticaret olarak da bilinen sistem, çevrimiçi şekilde sağlanır. E-ticaret ne demek sorusunun daha geniş açılımı online ortam üzerinden gerçekleştirilen alım satımlar dışında para, fon ve sermaye işlemlerini de kapsamaktadır. Bu ticari işlemler genel bağlamda dört farklı biçimde yapılabilir. Bunlar; işletmeler arası(b2b pazarlama), işletmeden müşteriye(b2c), müşteriden müşteriye(c2c), müşteriden işletmeye(c2b) şeklindedir.

E-Ticaret Siteleri
İnternet dünyasının yükselen trendi olan e-ticaret sektörü, ürün ya da hizmetlere ulaşma biçimimizden alışveriş alışkanlıklarımıza varana kadar köklü değişimler meydana getiriyor. İstenen hedef kitleye ulaşabilme kolaylığı olmakla beraber sağladığı daha pek çok avantaj sayesinde e-ticaret daha da cazip hale geliyor. Bu sektördeki çok sayıda firma da bunun neticelerini en iyi şekilde alıyor.
İşte, başlıca online alışveriş alanında öne çıkan e-ticaret siteleri…

e-ticaret, e-ticaret siteleri, online satış, dijital pazarlama, online alışveriş, elektronik ticaret, ne demek

Amazon: 1994 yılında Amerika'da kurulan Amazon, başlangıçta yalnızca kitap satıyordu. Bu mütevazı başlangıçtan bu yana çok yol katetti. Şimdilerde adeta bir e-ticaret devi haline gelen Amazon, temizlik malzemelerinden son teknolojik ürünlere kadar geniş ürün yelpazesine sahip. Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon.com, elde ettiği satış hacimleri ve piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük alışveriş sitesi olma özelliğini taşıyor. Bunun yanı sıra Amazondan para kazanmaherkes için vir e-ticaret modeli oluşturuyor.
eBay: eBay, dünya çapında önemli ticaretve alışveriş liderlerinden biridir. İnternet üzerinde en büyük açık artırma usulü bir site olan Amerikan asıllı şirket, 1995'te kuruldu. Dünya üzerinde milyonlarca alıcı ve satıcıyı buluşturan, birbirine bağlayan eBay, küresel ölçekte büyük öneme sahip. Dileyen herkes eBay hesabını ücretsiz olarak açabilir. Site üzerinde ürünler satabilir ya da satın alabilirsiniz. Ancak burada dikkat çeken unsur, satıcı hesabı açtığınızda belli bazı ücretler vardır. Bu ücretler ve maliyetler, ürünleri hangi fiyata sattığınıza ve ürünlerinizi ne kadarlık bir süreyle listelediğinize göre değişiklik gösterir.
Sahibinden.com: E-ticaret siteleri arasında en popüler uygulamalardan biri olan sahibinden, 2000 yılında kurulmuştur. Gayrimenkul, araç, alışveriş malzemeleri, mobilya ve daha pek çok çeşitli ürünün satılmasına ev sahipliği yapıyor. Öte yandan yaşamı kolaylaştıran ek hizmetler sağlama ilanları ile de son derece gelişmiş bir çevrimiçi platformdur. Siteye üye olmak ve mevcut ilanları incelemek ücretsizdir.
Alibaba: 1999 yılında Çin merkezli kurulan Alibaba, bir diğer önemli küresel e-ticaret sitelerinden biri. İhracatçıların diğer ülkelerdeki alıcılar ile irtibata geçebilmesi için gerekli olan bağlantıları sağlamaya yarayan çok sayıda sanal bileşene sahiptir. Öte yandan müşterilerin ürünlerini fotoğraflar ve açıklamalarla birlikte kategorilere göre sıralayabildiği, her müşterinin şirket profilini oluşturabildiği, iletişim bilgilerinin bulunduğu bir çeşit sanal showroom gibi bir mini-site olabilmektedir.
Neden E-Ticaret?
e-ticaret, e-ticaret siteleri, online satış, dijital pazarlama, online alışveriş, elektronik ticaret, ne demek

E-ticaret, alıcı ve satıcılara küresel bir erişim imkanı tanır. Bunu da coğrafi sınırları ve duvarları kaldırarak yapıyor. İnternet erişimi olan her yerde dolaşımı mümkün kılan e-ticarette, alıcı ve satıcılar konuma bağlı engeller olmadan sanal bir dünyada buluşabiliyorlar. Diğer adıyla elektronik ticaret, yapılan işlemlerin maliyetini de önemli ölçüde düşürüyor. Nasıl mı? Fiziksel dükkan sabit maliyetlerini kaldırarak. Tabii lojistik, depolama, web sitesi masraflarını bu maliyetler dışında tutarak söylüyorum. Ancak online şirketler, daha yüksek bir kâr marjına sahip olabilmektedirler.

Öte yandan, özellikle hayatı olumsuz etkileyen durumlarda, sokağa bile çıkmanın riskli olduğu zamanlarda e-ticaret apayrı bir önem kazanıyor. Tıpkı koronavirüs vakalarının görüldüğü günlerde olduğu gibi... E-ticaret devi Amazon, covid19 günleri nedeniyle hareketli günler yaşıyor. Amazon, yeni tip koronavirüs salgını ile çevrimiçi alışverişe artan talebi karşılayabilmek amacıyla ABD'de 100 bin yeni personel istihdam edeceğini ilan etti.

Neden e-ticaret sorusunun bir diğer yanıtı da müşterilerin ürünlere kolaylıkla ve hızla ulaşabiliyor olması. Bu sayede fiziksel bir mağazadan çok daha fazla ürünü online dükkanınıza yükleyebilir, çeşitleri sergileyebilirsiniz.
Müşterilerle birebir iletişimde kalmak, 7/24 iletişim hizmeti verebilmek de bir diğer avantajlardan. Bu, hem şirket hem de müşteri açısından zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

e-ticaret, e-ticaret siteleri, online satış, dijital pazarlama, online alışveriş, elektronik ticaret, ne demek

Sürekli açık bir dükkanın olması, sürekli bir alışveriş sirkülasyonu sağlar. Bu da sürekli bir kazanç kapısı demek oluyor. Sanal dükkanınız sayesinde günün her saati gelir elde edebilir, online satış yapabilirsiniz. Dilenen zaman ve mekanda ürünlere ulaşabilmek, müşteri açısından büyük bir rahatlıktır. Dakikalarca kasa ya da kabin sırası beklemek zorunda olmamak daha fazla alışveriş yapabilmeye olanak tanıyor. Müşteriler 7/24 ihtiyaçlarını alabilir. Web sitesi her zaman işlevseldir, bir dükkan gibi mesai saatleri yoktur. Tüm bu avantajlar dijital girişimcilik için ticarete yönelimi ön plana çıkarıyor.

Sanal Dünya ve Elektronik Ticaret
Web sitenizin bilinirliğini artırmak, fiziksel bir mağazaya nispeten sanaldünyada daha pratiktir. Hedef kitlenizi belirleyerek, gereken kriterleri yerine getirerek e-ticaret sitesi açabilir, milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Gerek sosyal medya reklamları gerekseviral reklam olanakları sayesinde geniş kitlelere erişim sağlamak son derece kolay ve pratik.

e-ticaret, e-ticaret siteleri, online satış, dijital pazarlama, online alışveriş, elektronik ticaret, ne demek

Arama motoru tarayıcıları tarafından dizine eklenebilecek sayfalar geliştirmek, web sitenizin arama motoru optimizasyonunu yani SEOçalışmalarını ve sitenizdeki hedef kitleyi geliştirmek için en iyi yollardan biridir. Çok sayıda müşterinizin yorumu ve ürün derecelendirmesi ile, ürün ve hizmetleriniz yeni müşterilere ulaşacaktır. Olumlu ve etkili yorumlar sayesinde yeni müşteri potansiyeli sağlamış olacaksınız. Güven veren müşteri referansları sayesinde müşteri adayları sizin iyi olduğunuzu fark edecek, sizden alışveriş yapacak ve siz de satışlarınızı kolayca artırabileceksiniz. Müşterilerinizin referanslarını, yorumlarını ve ürün puanlarını paylaşıyor olduğunuzdan emin olun. Bu tür şeyler yeni müşterilerinizin ürünlerinizi satın almasında önemli görev oynamaktadır.

İhtiyacınız olan net bir fikir, özgün ürünler, kaliteli sunum ve ürün-hizmetlerinizi satmak için iyi tasarlanmış bir web sitesi olduğundan, nitelikli bir destek almanız gerekir. Gerek e-ticaret eğitimigerekse bireysel çalışmalarınız sayesinde bu öğrenme sürecini en verimli biçimde değerlendirebilirsiniz. Alıcı ve satıcıların fiziksel dünyada birbirini ihtiyaçlarına göre bulması her zaman kolay olmayabilir. Ancak online mağaza sayesinde bu durum tek tıkla mümkün hale gelir. Müşteriler ihtiyaç duydukları ürünleri sanal ortam üzerinden arayabilir, dünyanın herhangi bir noktasından satın alabilirler.

E-Ticaret ve Dijital Pazarlama
e-ticaret, e-ticaret siteleri, online satış, dijital pazarlama, online alışveriş, elektronik ticaret, ne demek

E-ticaret kullanarak digital marketing ve satış yapmanız, müşteri datalarını geleneksel kanallardan kolaylıkla toplayıp sentezlemenize izin verir. Bu, özellikle müşteri sadakat programları gibi saklama faaliyetlerini düşündüğünüz zaman geçerlidir. Temel olarak satın alma alışkanlıklarını daha dikkatli bir şekilde takip edebilirsiniz. Bu da size,doğru bir dijital pazarlamave tanıtım çabalarını daha doğru bir şekilde hedefleme fırsatı sunar.

Daha fazla müşteriye ulaşmak için de e-ticaret son derece avantajlıdır. Dijital reklamcılık sayesinde istediğiniz kitleye ulaşmak ve en verimli feedbackleri almak daha olasıdır. Ayrıca dijital reklamcılığın geleneksel reklamcılığa göre daha ucuz olması önemli bir kriterdir. Bu nedenle; değişen bütçelere uyarlanabilen, her bütçeye uygun reklamlar üretmek mümkündür.
Öte yandan hem geleneksel hem de dijital reklamcılık da pazarlama teknikleri arasında. Ürün ya da hizmetlerinizi en iyi biçimde yansıtan, size en uygun reklam stratejilerini uygulamanız gerekir. Ancak unutmamanız gereken nokta, dijital pazarlamanın çok daha fazla avantaj ve tasarruf sağlamasıdır.

E-ticaret nedir?

E-ticaret, internet üzerinden gerçekleştirilen mal, ürün ya da hizmetlerin alım ve satımlarını kapsayan bir sistemdir. Elektronik ticaret olarak da bilinen sistem, online şekilde sağlanır. Geniş kitlelere ulaşma imkanı tanır.

Neden e-ticareti tercih etmeliyiz?

E-ticaret, alıcı ve satıcılara küresel bir erişim imkanı tanır. Bunu da coğrafi sınırları ve duvarları kaldırarak yapıyor. İnternet erişimi olan her yerde dolaşımı mümkün kılan e-ticarette, alıcı ve satıcılar konuma bağlı engeller olmadan sanal bir dünyada buluşturabiliyor.

E-ticaretin avantajları neler?

7/24 hizmet sunabilme avantajı, e-ticaretin avantajlarının başında gelir. Sürekli açık bir dükkanın olması, sürekli bir alışveriş sirkülasyonu sağlar. E-ticaret, alıcı ve satıcılara küresel bir erişim imkanı tanır.

WhatsApp