Facebook Mülakatlarında En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Anasayfa Kurumsal Blog Facebook Mülakatlarında En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları


En sık sorulan Facebook mülakat soruları ve cevapları neler?

Facebook, yazılımcılar için en çok çalışılmak istenilen ve çalışanlarına oldukça iyi şartlar sunan şirketlerden biri. Stajyerlerin bile ayda 5000 Dolar maaş aldığı düşünülürse bu gayet normal.

Eğer Facebook ile Yazılım Mühendisi olarak mülakat gerçekleştirecekseniz, Facebook’un geliştirdiği programlama dillerini bilmeden mülakata girmeniz sizin için oldukça zorlayıcı olacaktır.
Facebook’un geliştirdiği ve oldukça popüler olarak tercih edilen React ve React Native teknolojilerini öğrenmek için hazırladığımız temel kaynaklar listesine göz atabilirsiniz.

Facebook Mülakat Süreçleri
Başarılı şirketlerin mülakatlarına hazırlık süreci oldukça uzun süre alabiliyor, bu süreçte hangi konularda eksiğiniz varsa onların üzerinde çalışmak ve genel pratik yapmak oldukça verimli olacaktır.

Pratik olarak LeetCode, HackerRank gibi sitelerde zaman geçirerek mülakat sürecinizi başarılı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz En Önemli Facebook Mülakat Soruları
????Başvurduğunuz işin tanımını gözden geçirin????
Facebook’un sizin başvurduğunuz iş tanımını gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Bu şekilde, işe alma müdürünün aradığı özelliklerin ayrıntılarına hakim olabilir ve ayrıntıları yanıtlamanız için önceden hazırlık yapabilirsiniz.

Facebook’un misyonu ve değer verdiği öncelikleri gözden geçirerek yanıtlarınıza ekleyebileceğiniz ek bilgiler ekleyebilirsiniz.

Sosyal medyada son paylaştıklarına bakın ve daha fazla ayrıntı için hızlı bir haber araştırması yapın. Röportaj sırasında şirketle ilgili güncel konuları tartışabilirseniz, etkileyici bir şansınız olacaktır.

Facebook mülakat soruları, pozisyona bağlı olarak değişeceğini unutmamalısınız. Bir yazılım mühendisine sorduğu soruyu muhtemelen iş analistine sormayacaktır. Bununla birlikte, sorduğu belirli sorular yaygındır.

????En sevdiğiniz Facebook ürünü nedir? Onu geliştirmek için ne yapardınız?
Bu, işe alma yetkilisinin Facebook’un ürünlerine olan aşinalığınızı ölçmesine yardımcı olan bir sorudur. Bilerek yanıtlayabildiğiniz ve mantıklı bir öneri sağladığınız sürece, herhangi bir Facebook ürünü mutlaka işe yarayacaktır.

Facebook ürünleri, Facebook tarafından satın alınan masaüstü, mobil ve online platformdaki ürünleri içerir. Geliştirme tarafındaki ürünlerine örnek vermemiz gerekirse; Pytorch, Wit.ai, Spark AR Studio, GraphQL, React bunlardan sadece birkaçıdır.

Başvuracağınız pozisyonun gereksinimlere göre Facebook’un developerlar için olan toollarını inceleyerek ve üzerine araştırma yaparak mülakatta sorulan bu soruyu kolayca yanıtlayabilirsiniz.

????Facebook’un ana rakiplerinin olduğunu düşünüyor musunuz? Facebook’u rakiplerinden ayıran özelliği nedir?
Başvurduğunuz pozisyon ve bu pozisyona yönelik ürünler doğrultusunda Facebook’un başarılı olduğu alanlarda başka hangi şirketlerin hakim olduğuna dair sağlam bir fikriniz olup olmadığı soruluyor.
Ürün yöneticisi pozisyonlarından yazılım geliştirici pozisyonuna kadar her şey dahil olmak üzere, diğer şirketleri geri planda bırakmak için neler yapabileceğiniz ve bu doğrultuda olan fikirleriniz oldukça önemli.

????En iyi ortak çalışma deneyiminizden bahsedin.
İşbirliğinin önemli bir beceri olmadığı meslek neredeyse yok denilecek kadar azdır.
Herhangi bir şirkette, başkalarıyla uyumlu çalışabilme durumu zorunluluktur. Adayların işbirliği içerisinde çalışma değerini gerçekten anladığını test etmek istiyorlar. Bu durum, adayın hangi takıma yerleştirileceğini düşündürürken şirket kültürüne uygun olup olmayacağınızın da belirtisi.

????Facebook kullanıcı gruplarının oluşturulması %20 azaldı, ne yaparsınız?
Muhtemelen mülakatı yapan kişi sizi aşağıdaki konularda değerlendiriyor:

Bir iş problemini teşhis ederken ve çözerken düşünme süreciniz nedir?
Stres altındayken olaylara mantıklı şekilde yaklaşabiliyor musunuz?
Olası nedenleri listelemek konusunda kapsamlı mısınız?
Teslimatınızda çözümleri net şekilde ifade ediyor musunuz yoksa baştan savma eğiliminde misiniz?
Bu sorunun cevabını netleştirmek için kullanım derken, grupların mı yoksa kullanıcı katılımının mı yoksa her ikisinin de oluşturulması mı demek istediğini anlamak için soru sorarak başlayabilirsiniz.
Daha sonrasında etkileşim sayılarını nasıl ölçümlediklerini anlayarak oluşturulan gönderi sayısı mı, gönderilere verilen yanıt sayısı mı yoksa gönderilere verilen tepki sayısı mı olduğunu anlarsanız kafanızdaki soruların cevabı muhtemelen şekillenecektir. Bunların hepsi. Tüm bu etkileşimler sonucu %20’lik azalmanın nedenini anlarsanuz o doğrultuda çözüm üretebilirsiniz.

????Kıdemli Yazılım Mühendislerine sorulan bir diğer soru ise: “Facebook check-in’leri nasıl tasarlarsınız?“
Facebook ile görüşmeye girmeden önce sosyal medya araştırması yapmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu soruda, Facebook’un önemli bir özelliği olan Facebook check-in’leri hakkında bilginiz olup olmadığı merak ediliyor. Kullanıcılar, evleri veya restoran gibi belirli bir yerde olduklarını söylemek için bir gönderiye konumlarını ekleyebilirler. Bu nedenle Facebook check-in’leri işletmeler için harikadır.

Facebook check-in işlemi oldukça basittir, bu mülakat sorusunda sizin oldukça basit düzeyde düşünmeniz isteniyor.
Tüm insanların check-in yapmak için yapması gereken şey, kişisel Facebook sayfası açarak yeni bir gönderi başlatmaktır. Facebook sizden ziyaret ettiğiniz yerin adını yazmanızı isteyecek ve işletme konumunu seçtiğinizde, gönderide otomatik olarak bir harita gösterecek ve işte bu kadar. Bu aşamada, bu sorunun cevabı sizin yaratılığınıza bırakılıyor.

facebook mülakat soruları
????Facebook’ta ağlar nasıl analiz edilir?
Facebook mülakat soruları listesinde yazılım mühendislerine sorduğu önemli sorulardan biri de: “Facebook’ta ağlar nasıl analiz edilir?”

Sosyal Ağ Analizi (SNA), ağın yapısını ve ağ içindeki bireylerin önemini aydınlatacak şekilde bireyler arasındaki iletişim modellerini modellemeye yönelik bir tekniktir. SNA, büyük bir veri koleksiyonundan oluşan bloglar, wiki’ler, içerik ve medya paylaşım siteleri gibi çeşitli platformların ortaya çıkması nedeniyle son zamanlarda önem kazanmıştır. Bu veriler doğası gereği çok büyük, gürültülü, yapılandırılmamış ve dinamiktir, bu nedenle işletmeler, tüketiciler ve kullanıcılar için yararlı olan eyleme geçirilebilir kalıpları çıkarmak için bu tür veriler üzerinde çeşitli SAA yöntemleri ve araçlarıyla madencilik gerçekleştirilir. Bu çalışma, Sosyal Ağ Analizi üzerine büyüyen araştırmanın bir parçasıdır ve bir facebook ağındaki gizli ilişkileri ortaya çıkarır. Facebook ağındaki daha fazla arkadaşı olan kullanıcılar için gizli özelliklerinin olası bir görünümünü verir. Sonuç olarak, daha fazla arkadaşı olan kişiler arasında çok daha az ilişki olduğunu göstermektedir.

????Binary tree yapısını açıklayın.
Binary Search Tree, düğümlerden(node) oluşan ve her bir node’un en fazla 2 child node’a sahip olduğu veri yapılarındandır.

Bir veri yapısının en temel birimi node’dur.
Bir ağacın her bir elemanına node/düğüm denir. Veriler node’larda tutulur ve bunlar birbirlerine edge/kenar/dal ile bağlanır. Bu bağlantılar iki node arasındaki ilişkiyi gösterir.

Binary search tree ile oluşturan bir yapıda; bir elemanı eklemek, silmek veya bulmak gibi işlemler hızlı şekilde gerçekleştirilir. Ağaç üzerindeki gezinme işlemi tüm düğümlere uğrayarak gerçekleştirilir.

facebook mülakat soruları
????2 işaretçi kullanan LC ortamı oluşturun.
Pratik LC probleminde, her karakterin kayan pencerede veya her karakterin en son indeksinde oluşumu gibi mevcut kayan pencerenin durumunu saklamak için HashMap’i kullanılmalıdır.

LC 75 renkleri sıralama sorularında iki işaretçi kullanarak bu problem çözülebilir.

P0, 0’ın keşfedilen sağ sınırıdır. P2, 2’nin keşfedilen sol sınırıdır.
Çaprazlama işlemi sırasında 0 ile karşılaşırsak, p0 ile yer değiştirip P0’ı ​​1 artırın.
2 ile karşılaşırsak, p2 ile değiştir ve p2’yi 1 düşür.
class Solution:
def sortColors(self, nums: List[int]) -> None:
def swap(i, j):nums[i], nums[j] = nums[j], nums[i]
p0, p1, p2 = 0, 0, len(nums)-1
while p0<p2 and p1<=p2:
if nums[p1] == 0:
if p0==p1:p1 += 1
else:swap(p0, p1)
p0 += 1
elif nums[p1] == 1:
p1 += 1
else:
swap(p1, p2)
p2 -= 1

????Yavaş bir Linux sunucusunda sorunlar nasıl giderilir?
Yeterince uzun süredir sysadmin üzerine çalışıyorsanız, korkunç şekilde “sunucu yavaş” durumunu görmüşsünüzdür. Bir kullanıcının “sunucu yavaş” ibaresini görmesinin nedeni diğer işlemlerin normalden daha fazla kaynak çalıştırması ve tüketmesi olabilir veya sunucuda gerçekten bir sorun olabilir.

Performans sorunlarına, sisteminizdeki kaynak kullanım profiline bağlı olarak bir veya daha fazla donanım alt sistemindeki darboğazlar neden olur.
Sıralı şekilde dikkate alınacak bazı önemli unsurlar:

buggy yazılımı
disk kullanımı
hafıza kullanımı
CPU döngüleri
Şebeke bant genişliği’dir.
????k mesafesindeki dizi tersine nasıl çevirilir?
Soruda önemli bir nokta; sadece ters yöntemi kullanarak tüm diziyi sıralamaktır.
Giriş: arr = [2,3,1,5,4]
Çıkış arr = [1,2,3,4,5]
Kullanılabilir yöntem = void reverse (int [] arr, int k)

Yöntem yalnızca öğeleri tersine çevirebildiğinden, olası çözümlerden biri, diziyi bir balon sıralaması O (N ^ 2) sıra dışı öğeleri ters çevirmektir.

Örneğin:
Giriş: [2,3,1,5,4]

Adım 1: Dizin 0 ve 1’i kontrol edin. Artan sıradalar , bu nedenle ters çağrı gerekmez
Adım 2: Dizin 1’i kontrol edin ve 2. Sıralı değiller, bu yüzden ters yöntemi çağırın ve diziden k = 2 ile yalnızca 2 öğe geçirin
vb.

Girdi: [2,3,1,5,4]
Adım 1: 2 ve 3’ü kontrol edin. Sıralı oldukları için değiştirin ==> [2,3,1,5,4]
Adım2: 3 ve 1’i kontrol edin. sıralanacak. Ters çağırın ([3,1], 2) ==> [2,1,3,5,4]
Adım3: 2 ve 1’i işaretleyin. Sıralanmaları gerekir. Ters çağırın ([2,1], 2) ==> [1,2,3,5,4]
Adım 4: 1 ve 2’yi kontrol edin. Bunlar sıralıdır, bu nedenle değiştirin ==> [1,2,3,5 , 4]
Adım5: 2 ve 3’ü kontrol edin. Sıralandılar , bu yüzden değiştirin gerekli ==> [1,2,3,5,4]
Adım5: 3 ve 5’i kontrol edin. Bunlar sıralı olduğundan gerekli ==> [1 , 2,3,5,4]
Step6: 5 ve 4’ü kontrol edin. Bunların sıralanması gerekir. Ters çevir ([5,4], 2) ==> [1,2,3,4,5]

????SQL ile tüm kayıtları tek satırda birleştirme yöntemi var mıdır?
SQL’de string veri türündeki verileri birleştirmek/toplamak için “+” operatörünü kullanırız.

INNER JOIN: En çok kullanılan tablo birleştirme türüdür. SQL İnner Join iki veya daha fazla tablodaki ilişkili değerleri seçmek/birleştirmek için kullanılır.Birleştirme işlemi sadece WHERE ifadesi ile gerçekleşiyordu. SQL-92
sonrası standartlarda JOIN ifadesi kullanılmaya başlandı.

LEFT JOIN: Bu birleştirmede ifadenin solundaki tablo belirleyici tablodur. Bu tablonun diğer tabloyla ilişkisi bulunsun veya bulunmasın tüm satırları listelenecektir.

RIGHT JOIN: Bu birleştirmede ifadenin sağındaki tablo belirleyici tablodur. Bu tablonun diğer tabloyla ilişkisi bulunsun veya bulunmasın tüm satırları listelenecektir.

????Sıralanmış dizide yinelenen değerler nasıl kaldırılır?
Facebook mülakat soruları listesinde en önemli sorulardan biridir.
Sıralanmış bir dizi verildiğinde , her bir öğe yalnızca bir kez görünecek şekilde dizideki kopyaları kaldırırsanız yeni uzunluğu döndürebilirsiniz.
Dizinin sıralandığı göz önüne alındığında, tüm yinelenen öğeler birlikte görünecektir.

O(n) zaman karmaşıklığındaki problemi two pointer sliding window deseni kullanarak çözebiliriz . İki işaretçi (dizin) tutmak için:

i: Dizi üzerinde yineleme yapmak için bir dizin ve
j: Şimdiye kadar bulunan benzersiz öğelerin sayısını takip etmek için başka bir dizin . Bu dizin yalnızca, diziyi yeni bir yinelenmeyen öğe içerecek şekilde yerinde değiştirdiğimizde hareket edecektir.
????Bir dizenin benzersiz karakterlerden oluşup oluşmadığını kontrol etmenin en kolay yolu nedir?
Bir dizedeki her karakter için eğer kontrol edin
indexOf(char) == lastIndexOf(char)
.
Tüm karakterleri ekleyin
HashSet
ve size == string uzunluğunun ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin.
Bir dizeyi char dizisine dönüştürün, alfabetik olarak sıralayın, dizi öğeleri arasında döngü yapın ve olup olmadığını kontrol edin
c[i] == c[i+1]
????Bit manipülasyonu ve Bitwise operatörlerini açıklayın.
Facebook mülakat soruları listesinde en önemli bir diğer soru ise “bitwise operatörleri”. Bit bazlı işlem yapabilmek için bitwise operatörleri kullanılır. Bu operatörlerin işlevi, değişken veya değerler ile değil bitler ile işlem yapılmasıdır. Bu sayede bir değişkenin içine girerek 1 ve 0 olmak üzere her bir biti istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. İşaretçiler sayesinde adreslere ve bit operatörleri sayesinde bütün bitlere hakim olduğunuz zaman artık donanımı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

WhatsApp