Firewall Nedir? Nasıl Çalışır?

Anasayfa Kurumsal Blog Firewall Nedir? Nasıl Çalışır?

Firewall, Türkçe karşılığı olarak “Güvenlik Duvarı”, hepimizin bilgisayar ya da internet ortamında karşılaşmış olduğumuz kelimeler arasında en sık rastladıklarımızdandır.08 Ocak 2021
Firewall Nedir?
Firewall, Türkçe karşılığı olarak “Güvenlik Duvarı”, hepimizin bilgisayar ya da internet ortamında karşılaşmış olduğumuz kelimeler arasında en sık rastladıklarımızdandır. “Ateş duvarı” olarak da adlandırılan bu yazılım ya da donanımlar, kurallar çerçevesinde ağa gelen ve giden trafiği kontrol etmekle görevli ağ güvenlik sistemleridir. Farklı filtreleme özelliği bulunan firewall, bilgisayarınıza internet üzerinden gelen ve giden paketleri kontrol altında tutmak için tasarlanmıştır. IP filtreleme, web filtreleme, port filtreleme ve içerik filtreleme, yapmakta olduğu görevler arasında yer alır. Genel olarak internet üzerinden gelecek olan tehlikelere karşı, bilgisayarlar (işletim sistemleri) yazılımsal olarak firewall koruması içerir. Ağ üzerinde veri aktaran birden çok yönlendirici firewall vardır. Bu yönlendiriciler, temel yönlendirme işlemini gerçekleştirir. Firewall, internet küresel kullanımı ve bağlantı açısından 1980’li yıllara dayanır.
Firewall Nasıl Çalışır?
Firewall çalışma mantığı oldukça basittir. Ağ yöneticisi tarafından oluşturulan “güvenli liste” içerisindeki tüm trafik, herhangi bir engele maruz kalmadan ağınıza iletilir. Güvenli listede olmayan trafik ise bloke edilerek ağınıza erişmesi engellenir ve tarafınıza bilgi verilir. Gerçek yaşamdan bir örnek vermek gerekirse; büyük ve güvenlik bankosu, turnikesi olan bir plazaya plaza çalışanları; firma kartlarını okutarak turnikelerden sorunsuz bir biçimde geçerek girer. İşte bu firewall tarafından tanınan güvenli listedir. Fakat plazada çalışan herhangi bir kişi ile görüşmek isteyen ziyaretçi; önce güvenlik bankosuna uğramak ve kiminle görüşmek istediğini söylemek zorundadır. İşte bu da firewall tarafından erişime izin verilmeyen şüpheli trafiktir. Güvenlik ilgili kişiyi arar ve ziyaretçisi olduğunu söyler, eğer ilgili kişi ziyaretçiye izin verirse güvenlik (yani firewall) ziyaretçinin binaya girmesine izin verir. Bazen de plazadaki yöneticilerden biri “x isimli kişi gelirse bekletmeden yukarı alın” der. Tahmin edeceğiniz gibi bu durum da ağ yöneticisinin güvenli listeye yeni bir trafik eklemesidir. Bazı firewall yazılımları veya firewall cihazları bazen bir Proxy sunucusu ile birlikte çalışırlar. Eğer “Proxy firewall” kullanıyorsanız; gelen ve giden trafiğiniz hedefe iletilmeden önce bir Proxy sunucusunda kontrol edilir. Yukarıdaki plaza örneğinden devam edersek; bu Proxy sunucusunu da güvenlik bankosundan geçmeden evvel kontrol edildiğiniz x-ray cihazı olarak tanımlayabiliriz.
Firewall Türleri Nelerdir?
Paket Filtreleme Güvenlik DuvarıFirewall teknolojisi 1988 yılında Dijital Equipment Corporation ’ten Jeff Mogul’un paket filtreleme güvenlik duvarı isimli filtreyi geliştirilmesiyle ortaya çıkmış ve hızla yaygınlaşmıştır. Oldukça basit bir sistem olan ve daha sonra geliştirilen Firewall sistemleri, günümüz ağ güvenliğinin temelidir. Devre Seviyesi Güvenlik DuvarlarıBirinci nesil güvenlik duvarı gelişen teknoloji ile birlikte yersiz kaldı. 1980 ve 1990 yılları arasında AT&AT laboratuvarlarında devre seviyesi güvenlik duvarı olarak geliştirildi. Özel ağ güvenliği için Proxy kullanılmaktadır. Diğer Firewall çeşitlerine göre daha sıkı bir koruma söz konusudur. Uygulama Seviyesi Güvenlik DuvarlarıBu güvenlik duvarı seviyesi Firewall veya Proxy tabanlı Firewall olarak bilinirler. En sık karşılaşılan Firewall çeşididir. Bu teknik, gelen paketin veri kısmına kadar olan tüm başlıkları açarak kontrol sağlar ve filtrelemeyi bu şekilde sağlar. FTP, http, DNS gibi protokollerin anlaşılır olması, uygulama katmanı filtreleme tarafından kolaylıkla algılanmaktadır.

WhatsApp