Google Search Console nedir ?

Anasayfa Kurumsal Blog Google Search Console nedir ?

Ücretsiz Google Search Console ile sitenizi daha iyi analiz ederek, sıralamalarda yükselin.
Bir web siteniz varsa, yapmış olduğunuz SEO optimizasyonlarını kontrol etmek için ücretsiz webmaster araçları çok önemli kaynaklardır. Ücretsiz web master araçlarını inceleyeceğimiz zaman en popüler araçlar olan Google Analytics ve Google Search Console’u sıranın başına yazmamız gerekiyor.
Google Search Console kurulumu nasıl yapılır ?
Google Search Console kurulumunu başlatmak için öncelikle arama motorları üzerinden siteye erişim sağlayarak var olan bir hesabınızla giriş yapabilir veya yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Sonraki aşamada “ Mülk ekle “ kısmından sitenizi ekleyerek, onay sürecine girmeniz gerekecektir. Onay sürecinden sonra web siteniz için gerekli önerileri görebilir veya site haritanızı google’a gönderebilirsiniz.
Sitemap nasıl oluşturulur ?
Google robotları sitenizi incelerken gördükleri her şeyi incelemeye alır. Bu incelemeyi kolaylaştırmak ve kapsamlı bir hale getirmek için sitemap oluşturmamız gerekmektedir. Çeşitli yöntemlerle bir sitemap oluşturabilirsiniz. Google üzerinden Sitemap Generator veya Sitemap oluşturucu yazdığınızda karşınıza bir çok ücretsiz araç çıkacaktır.
Sitemap Google’a nasıl gönderilir ?
Search console sol menü bölümünde bulunan Site Haritaları linkine tıklayarak açılan sayfada site haritası adresinizi girerek göndermeniz yeterli olacaktır. Onay sürecini de anlık olarak bu sayfadan izleyebilirsiniz.
Kullanıcılar sitenize hangi kelimelerle ulaşıyor ?
Web sitenize aramalar yoluyla gelen herkes sitenize gelebilmek için bazı arama terimleri kullanmıştır. Google Search Console sayesinde kullanıcıların web sitenize en yaygın olarak hangi terimlerle geldiklerini görebilirsiniz. Bu kelimeleri yine sol bölümde bulunan Performans linki altından görebilirsiniz. Gün, ay ve yıl bazlı filtrelemeler ile daha detaylı bir inceleme yapabilirsiniz.
En popüler sayfanız hangisi ?
En popüler sayfalarınızı, anahtar kelimelerinizi bulduğunuz bölümde bulabilirsiniz. Hem yeni hem de geleneksel sürümde Arama Analizi bölümünde bulabilirsiniz. Listenin en üstünde en iyi performans gösteren sayfalar yer alır. Ayrıca bu sayfaların tıklama adetleri, oranları gibi performans verilerini de görebilirsiniz.
Kullanıcılar hangi cihazlardan sitenize ulaşıyor ?
Sol bölümdeki Cihazlar linkini tıklayarak Daha sonra bu ekrandan hangi cihazdan kaç kez tıklandığınızı görebilirsiniz. Ayrıca tıklanma sayısı, tıklanma oranı, konum gibi özellikleri de görebilirsiniz.
Web siteniz mobil uyumlu mu ?
Günümüzde internet erişiminin büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu nedenle sitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Sol bölümdeki Mobil Kullanılabilirliği linkini tıklayarak sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer Google bir hata ile karşılaşmazsa yeşil bir mobil onay işareti görürsünüz. Web siteniz güvenli mi ? Her geçen gün daha fazla hacker ve hacklenme haberi görüyoruz. Bu hack işlemlerinden bir tanesinin size sıçraması büyük sorunlara neden olabilir. Özellikle kredi kartı bilgileri gibi hassas kişisel verileri toplayan bir web siteniz varsa bu durum göründüğünden çok daha ciddi olabilir. Tek yapmanız gereken soldaki bölümden Güvenlik Sorunları linkine tıklamak. Sitenizde güvenlik sorunu varsa bu sayfa üzerinden öğrenebilirsiniz.Google Search Console kullanılmalı mı ? Sitenizin tüm SEO optimizasyonları, arama hacmini, sitenize ulaşılan cihaz ve kelimeleri, güvenlik açıklarını ücretsiz şekilde sunan Google Search kullanınımı webmasterlar için çok önemlidir. Bu nedenle kullanılmalıdır.

WhatsApp