HTML Nedir? E-Mail Şablonları Hazırlarken HTML Bilmek Önemli Midir?

Anasayfa Kurumsal Blog HTML Nedir? E-Mail Şablonları Hazırlarken HTML Bilmek Önemli Midir?

Birçok işletme, müşterileriyle iletişimde kalmak için HTML e-posta şablonlarını kullanır. HTML e-posta, işletmelerin özelleştirilmiş değişiklikler yapmasına olanak tanır ve müşterinizin dikkatini çekmek için e-posta’larınıza ilginç özellikler ekler.

HTLM e-posta’ların aksine basit bir e-posta, işletmeler ve müşteriler arasında sağlam bir iletişim kurmak için iyi bir fikir değildir.

Neden mi?

Çünkü:

Her e-posta platformuyla uyumlu değildir ve okurken her zaman güçlük çıkartır.
Her cihazın farklı bir ekranı vardır, bu nedenle kullanıcıların basit e-posta’ları ekrana göre ayarlaması zordur.
Basit bir e-posta, yanıp sönen resimler içeriyorsa maksimum yükleme süresine neden olabilir. Ve bu nedenle okuyucuları rahatsız eder.
Yukarıdaki sebepler ve daha pek çok nedenden dolayı, ticari işletmeler arasında hem istikrarlı hem de etkili bir çözüm olan HTML e-posta tercih edilmektedir.

HTML e-posta’larının rolünü tartışmadan önce, HTLM nedir bu sorunun cevabı ile başlayalım.

HTML Nedir?
HTML, HyperText Markup Language anlamına gelir. Bir HTML okuyucusunun (bir web tarayıcısı gibi) belirli bilgi türlerini nasıl oluşturacağını bilmesini sağlayan bir belgeyi (ASCII metninden yapılmış) kodlamanın bir yoludur.

HTML E-posta Nedir?
HTML e-posta, düz metinden oluşan bir e-posta’nın sahip olmadığı her şeye sahiptir: Renk, stil, resimler ve bazen multimedya. HTML e-posta web sayfalarına benzer ve yalnızca kişilerin e-posta gelen kutularına teslim edilir. Bu nedenle, HTML e-posta’nızı markanıza uyacak şekilde tasarlayabilir ve müşterilerinize görsel olarak daha ilgi çekici bir deneyim sunabilirsiniz.

Virüs veya kimlik avı dolandırıcılığı gibi birçok sorun çıkarmasına rağmen, bugün gönderilen e-posta bültenlerinin çoğu HTML kullanır. HTML e-posta’ları güzel ve ilgi çekici pazarlama materyalleridir ve genellikle iyi çalışırlar.

HTML E-posta Şablonu Nedir?
Tablo sütunları, grafikler, bağlantılar vb. dahil olmak üzere çeşitli öğelerin kullanıldığı bir site gibi hazırlanmış en önemli e-posta şablonu türüdür. İyi biçimlendirilmiş bir HTML e-posta şablonu, düz metin biçimine kıyasla daha iyi çıktı sağlar.

Bir HTML e-posta şablonu oluştururken, basitlik, iki sütunlu seçenek, resim kullanımını en aza indirme, görsel olarak çekicilik oluşturmak için bir arka plan resmi kullanma ve çok daha fazlasını içeren bazı hayati faktörleri aklınızda tutmanız gerekir.

İşletmeler için Etkili HTML E-posta’larının Avantajları Nelerdir?
İşletmeler için Etkili HTML E-posta’larının Avantajları Nelerdir?
1. Görsel Olarak Çekicilik Sağlar
Etkili HTML e-posta’lar oldukça çekicidir ve ilk bakışta herkesin dikkatini kolayca çekebilmenizi sağlar. Düzen ve biçim, görüntüler ve içerik, üretim ve incelik gibi tasarımcıların göz önünde bulundurdukları daha pek çok önemli faktörü okuyucu kitlesine sağlar. E-posta pazarlamacılarının diğerlerinden ziyade HTML e-posta’larını kullanmak istemesinin nedeni budur.

2. Tasarımı Duyarlı Hale Getirir
HTML ile, öğeleri ayırma, e-posta istemcileri için test etme ve daha pek çok önemli faktörü göz önünde bulundurarak, sorunsuz bir şekilde yanıt veren HTML e-posta şablonları tasarlamak mümkündür.

3. Özelleştirme Kolaylığı Sağlar
HTML e-posta’ları kullanmanın bir başka büyük avantajı da, bunların iş gereksinimlerinize veya müşterilerin gereksinimlerine göre özelleştirebilmesidir. Tek yapmanız gereken doğru görselleri, renkleri, güzel yazı tiplerini, düzeni vb. kullanmaktır.

4. Kişiselleştirme Yapmanıza Olanak Tanır
Kişiselleştirilme, günümüzde müşterileri cezbetmek için en önemli faktörlerden biridir. Kişisel bir mesaj almak, müşterileri büyük ölçüde cezbeder ve onları mesajın tamamını gözden geçirmelerine olanak tanır.

HTML e-posta şablonu söz konusu olduğunda, herhangi bir komplikasyon olmadan kişiselleştirme yapabilirsiniz.

5. Daha Yüksek Katılım Sağlar
E-posta’lar, paragraflar halinde yazılır ve genellikle bilgi içerenler okuyucunun dikkatini çekmez. Okuyucular tüm paragrafları okumak yerine yalnızca ilgi alanlarına uyan kilit noktalara odaklanır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, HTML e-posta’lar görsel olarak çekicidir ve okuyucuları kolayca cezbeder. Böylece, mesajlarınızı okuyucular arasında daha etkili bir şekilde yaymak ve e-posta’larınızı ilgi çekici hale getirmek için kullanabilirsiniz.

6. Verileri Analiz Etmenize Olanak Tanır
HTML e-posta’lar, kullanıcılar hakkında net bir fikir edinmenize ve ilgili verileri sorunsuz bir şekilde izlemenize olanak tanır. İşletmelerin e-posta pazarlama kampanyalarını buna göre oluşturmalarına yardımcı olur. E-posta izleme araçlarından ve raporlarından yararlanmak, kullanıcının katılımını ve ayrıca e-posta’nızın hangi bölümünün veya içeriğinin en iyi performansı gösterdiğini ölçmenize olanak tanır. Diğer e-posta’larda izleme analizi mümkün değildir.

E-Mail Şablonları Hazırlarken HTML Bilmek Önemli Midir?
E-posta oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok sürükle ve bırak düzenleyici vardır. Bu araçların tek dezavantajı, e-posta’larınızı ne kadar özelleştirebileceğiniz konusunda sınırlı olmanızdır. Yine de, basit mizanpajlara sahip standart e-posta şablonları oluşturuyorsanız, sürükle ve bırak düzenleyicileri kullanabilirsiniz.

İkinci bir alternatif olarak önceden tasarlanmış e-posta şablonları da sizin için bir seçimdir. Bunlar hızlı oldukları için sürükle ve bırak editörleri gibidir, ancak tasarım stiliniz seçtiğiniz şablonla sınırlıdır. Ancak çevrimiçi olarak seçebileceğiniz binlerce şablon olduğundan, e-posta’nız istediğiniz gibi görünebilir.

HTML e-posta şablonları arıyorsanız, başlamak için birkaç harika araç aşağıdaki gibidir:

Litmus Templates
Stripo
BEE Free
ThemeForest
Fakat HTML e-posta şablon tasarımınız üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, kendi HTML şablonunuzu kodlayabilir ve bunu e-posta servis sağlayıcısındaki hesabınıza aktarabilirsiniz. Özel şablonunuzu içe aktardıktan sonra, gelecekteki kampanyalar için kullanabilirsiniz.

Bir E-posta Nasıl Daha Çekici Hale Getirilir?
Çekici bir e-posta, e-posta pazarlama hedefinizi başarılı kılmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, e-posta şablonunuzun gerçek amacına hizmet ettiğinden emin olmalısınız.

Aşağıda, e-posta’larınızı daha dikkat çekici hale getirmenize yardımcı olacak bazı önemli ipuçlarını sizin için listeledik:

Basit ve temiz bir düzen sağlayın.
Logonuzun rengine özel olun.
Dikkat çekici bir başlık bulun.
Beyaz alanı stratejik olarak kullanın.
Dikkat çekici görseller kullanın.
Kısa ve akılda kalıcı metinler kullanın.
Alt başlıklar kullanın.
Standart yazı tiplerini kullanın.
Etkili bir harekete geçirici mesaj kullanın.
Duyarlı bir HTML e-posta şablonu tasarımına sahip olun.

WhatsApp