IMAP Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog IMAP Nedir?

Internet Message Access Protocol’ün kısaltılmış şekli olan IMAP, bir e-posta kutusundaki iletilere nasıl erişileceğini açıklayan açık bir standarttır. IMAP, e-posta almanın önemli bir parçası olsa da, uygulanması (veya anlaşılması) her zaman kolay değildir.

Peki IMAP tam olarak nedir?

IMAP, Mail.app, Thunderbird ve Mailspring gibi e-posta istemcilerinin e-posta hesabınızdan iletileri indirmek, arşivlemek veya klasörlere ayırmak gibi değişiklikler yapmak için kullandıkları protokoldür.

IMAP’nin Amacı Nedir?
Son kullanıcılar IMAP sayesinde bir e-posta sunucusunda depolanan e-posta mesajlarını okuyabilir ve yönetebilir. Bu sayede, mesajlarınızı sınıflandırabilir ve silebilirsiniz. Yapılan herhangi bir değişiklik, kullandığınız diğer tüm cihazlardan dikkate alınır.

IMAP’nin Avantajları Nelerdir?
IMAP'nin Avantajları Nelerdir?
Birçok e-posta istemcisi, son kullanıcıların e-posta mesajlarıyla IMAP yoluyla etkileşim kurmasına izin verir.

Peki IMAP’nin avantajları nelerdir?

1. E-posta mesajlarınıza her yerden ve farklı cihazlardan erişebilirsiniz. E-posta’larınızı masaüstü bilgisayarınızda yönetebilir ve bir dahaki sefere bilgisayarınıza erişiminiz olmadığında, akıllı telefonunuzu kullanabilir ve aynı e-posta’ları görüntüleyebilirsiniz.

2. Cihazınız tüm e-posta’larınızı indirmesine gerek kalmaz. Yalnızca ne okuyacağınıza dair bir seçim yapmanız için başlıkları indirir ve belirli bir e-posta’yı açtığınızda, cihazınız yalnızca o e-postayı indirir. Bu işlem, yerel sürücünüzde değerli bir alan sağlar. Bu, özellikle indirilirse depolama alanınızı dolduracak gereksiz spam’ler için önemli bir özelliktir.

3. E-posta’larınız yerel depolamanızda saklanabilir, cihazınız çevrimiçiyken senkronize edilir.

4. Tüm e-posta mesajlarınız bir e-posta sunucusunda saklanır, böylece cihazınız arızalandığında endişelenmenize gerek kalmaz.

IMAP’nin Dezavantajları Nelerdir?
IMAP’nin de sınırlamaları vardır. Bunun nedeni e-posta mesajlarının bir e-posta sunucusunda depolanmasıdır.

1. E-posta sunucusu depolama alanı sınırlıdır ve daha fazla alana ihtiyacınız varsa yükseltmeniz gerekir.

2. Çevrimdışı okuma, e-posta istemciniz tarafından sağlanan bir özellik olmalıdır.

IMAP ve Diğer E-posta Protokolleri
IMAP, posta depolama ve posta alma için Post Office Protocol’den (POP) daha yeni ve gelişmiş bir standarttır. POP ile iletileri yerel olarak yalnızca bir bilgisayar veya cihazda depolayabilir ve yönetebilirsiniz. Bu nedenle, POP’un dağıtımı daha kolaydır ve IMAP’tan daha kararlı ve güvenilirdir.

Ancak, POP daha sınırlı işlevsellik içerir. Yalnızca bir e-posta programının mesajları bilgisayara veya cihaza indirmesine izin vererek ileride indirmek için sunucuda bir kopyasını saklamanıza izin verir. POP, istemcinizin hangi iletilerin daha önce getirildiğini izlemesine olanak tanır, ancak bu işlemin başarısız olma ihtimali vardır ve bu da aynı iletinin birden çok indirilmesiyle sonuçlanır. Ek olarak, POP ile aynı e-posta hesabına birden fazla cihazdan erişemez ve eylemlerin bunlar arasında senkronize olmasını sağlayamazsınız.

WhatsApp