İşlemsel E-Posta Nedir? Pazarlama Maillerinden Farkları Nelerdir?

Anasayfa Kurumsal Blog İşlemsel E-Posta Nedir? Pazarlama Maillerinden Farkları Nelerdir?

İşlemsel E-posta Nedir?
İşlemsel e-posta, sitenizde işlem yaptıktan sonra belirli bir kullanıcıya gönderdiğiniz bir tür onay mesajıdır. Birçok işlemsel e-posta türü vardır. Ancak işlemsel e-posta’larının en yaygın örnekleri, bir satın alma işlemini onaylayan, bir haber bülteni aboneliğini onaylayan veya kullanıcıların unutulmuş bir parolayı sıfırlamasına izin veren mesajlardır.

Yani, işlemsel e-posta’lar düşündüğünüzden daha değerlidir.

İşlemsel e-posta’lar, diğer e-posta’lardan 8 kata kadar daha yüksek açılma oranlara sahiptir ve 6 kata kadar daha fazla gelir elde etmenizi sağlayabilir. (Campaign Monitor)
İşlemsel e-posta’ların ortalama tıklanma oranı (TO) %4,8’dir. (99firms.com)
İşlemsel e-posta’lar, aboneleri dönüştürme konusunda diğer pazarlama stratejilerine göre %20 daha iyidir. (Websiteplanet.com)
Özetle, işlemsel e-posta’ların çok yüksek açılma oranları vardır. Yüksek açılma oranları, hedef kitlenizi olabildiğince ciddiye almanız gerektiği anlamına gelir.

Pazarlama E-mail’leri ve İşlemsel E-mail’ler Arasındaki Fark Nedir?
Pazarlama E-mail’leri ve İşlemsel E-mail’ler Arasındaki Fark Nedir?
Pazarlama e-mail’leri ile işlemsel e-mail’ler arasındaki temel fark, birincil hedefleridir. Pazarlama e-posta’larının temelde odak noktası, kullanıcıların bir eylem çağrısı (CTA) ile bir şeyler yapmalarını sağlamaktır. İşlemsel e-posta’lar ise bilgi sağlamaya odaklanır.

İşlemsel e-posta’lar, e-posta alıcısına özgü önemli bilgileri taşırken, pazarlama e-posta’ları aynı promosyon içeriğini aynı anda birden çok alıcıya iletir. Örneğin, hesap kimlik bilgilerini içeren ilk abonelik e-posta’ları işlemsel e-posta’yken, ürün güncelleme e-posta’sı bir pazarlama e-posta’sıdır.

İşlemsel e-posta’larının en önemli amacı, önemli bilgileri kullanılara iletmek veya üzerinde anlaşılan bir işlemi onaylamaktır. Öte yandan belirli bir hizmeti tanıtmak ve satmak amacıyla pazarlama e-posta’ları gönderilir. Örneğin, çevrimiçi bir satın alma için sipariş onayı e-posta’sı işlemsel bir e-posta iken, indirimlerle ilgili bir teklif içeren e-posta, bir pazarlama e-posta’sıdır.

İşlemsel e-posta’lar, tek seferlik bir kişiye gönderilen birebir mesajlardır. Pazarlama e-posta’ları söz konusu olduğunda, mesajlar genellikle toplu olarak ve aynı anda birden fazla alıcıya gönderilir. Örneğin, parola sıfırlama e-posta’sı işlemsel e-posta’dır, bir grup kişiye gönderilen etkinlik daveti e-posta’ları pazarlama e-posta’larıdır.

İşlemsel E-posta Türleri Nelerdir?
İşletmenizin muhtemelen zaten gönderdiği işlemsel e-posta’ların bir listesini derledik. Şimdi adım adım bu işlemsel e-posta türlerini inceleyelim.

1. Kayıt E-posta’sı
Bir kullanıcı web sitenizde veya uygulamanızda ilk kez bir hesap oluşturduğunda, kullanıcıya bir kayıt e-posta’sı gönderilir.

2. Bildirim E-posta’sı
Web sitenizde veya uygulamanızda ilgili bir eylem veya olay meydana geldiğinde, bildirim e-posta’sı kullanıcıyı uyarır. Örneğin, Facebook’ta bir fotoğrafta etiketlendiğinizde veya şifrenizi sıfırlamak istediğinizde, bu tip bir bildirim e-posta’sı alırsınız.

3. Onay E-posta’sı
Onay e-posta’sı, belirli bir işlem tamamlandığında kullanıcıyı bilgilendirmek için tasarlanmıştır. Örneğin, çevrimiçi bir alışverişten alınan bir fatura veya otel odanız için rezervasyon yapıldığına dair bir onay, onay e-posta’sına örnektir.

4. Geri Bildirim E-posta’sı
Çoğu işlemsel e-posta alıcılara alakalı bilgiler sağlarken, bir geri bildirim e-postası, kuruluşunuzla gerçekleştirilen son işlemle ilgili bir tür geri bildirim sağlar. Bu e-posta’larla muhtemelen çevrimiçi ürünler hakkında bir inceleme göndermeniz, son yaptığınız çevrimiçi alışveriş deneyimine puan vermeniz veya Netflix ve benzeri hizmetlerde izlemiş olabileceğiniz filmler için derecelendirmeler yapmanız istenir.

5. Alışveriş Sepeti Terk E-posta’sı
Çevrimiçi alışveriş sepetlerine ürün yerleştiren ancak dönüştürmeyen kullanıcılara alışveriş sepeti terk e-posta’sı gönderir. Bu, müşterinin siteyi yeniden ziyaret etmesi ve işlemi tamamlamasını hatırlatmak için mükemmel bir fırsattır.

WhatsApp