jQuery nedir? Sıfırdan jQuery Öğrenmek için Temel Kaynaklar

Anasayfa Kurumsal Blog jQuery nedir? Sıfırdan jQuery Öğrenmek için Temel Kaynaklar

“jQuery nedir, nerelerde kullanılır, kod syntaxı nasıldır?” gibi soruların yanıtlarını jQuery öğrenmeye başlamadan önce biliyor olmalısınız.

John Resig tarafından 2006 yılında, geliştiricilerin web sitelerinde JavaScript kullanımını kolaylaştırma amacıyla geliştirilen jQuery, tüm işletim sistemlerinde ve tarayıcılarda çalışan bir yapıya sahiptir.

jQuery öğrenme sürecinizi verimli hale getirmek istiyorsanız kendinize yol haritası oluşturmalısınız.
Sizin için hazırladığımız, jQuery’i en doğru kaynaklardan öğrenebileceğiniz temel kaynaklar, podcastler ve youtube kanalları listesine göz atarak kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz. ????

jQuery Nedir?
JQuery, uzun kod satırlarından kurtulmanızı sağlayan hemen hemen her sitede kullanılan bir JavaScript kütüphanesidir. Google’ın robotlarının Ajax siteleri taraması da yaygınlaşmasının sebeplerinden biridir.

JQuery, HTML/CSS gibi tekniklerle geliştiremediğimiz, kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için kullanılan yardımcı bir dildir.

JQuery’nin sloganı “write less, do more” dir. Bu sayede jQuery ile daha az kod yazarak animasyonlar, slider efektleri, gizleme-gösterme efektleri yapılabilir.

jQuery ile Neler Yapılabilir?
JQuery hem JavaScript hem Ajax hem de efekt kütüphanesi olarak kullanılır. Bu sayede çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

JQuery ile HTML üzerinde olay yönetimleri, DOM işlemleri, AJAX işlemleri, efektler ve animasyonlar yapabilirsiniz.

Sürekli güncellenen yapıya sahip olmasıyla birlikte Google ve Microsoft gibi büyük şirketler aktif olarak jQuery kullanmayı tercih ediyor.

En İyi jQuery IDE’leri Nelerdir?
IDE’ler, geliştiricilerin çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuş kod yazmak ve kod düzenlemek için kullanılan bir araçtır.

JQuery, metin düzenleyicileri açısından oldukça zengindir. IDE’nin doğru seçimi, çalışma ortamını kolayca yapılandırarak daha iyi üretkenlik sağlar.

JQuery geliştirirken kullanabileceğiniz en iyi IDE’ler: Sublime Text, Visual Studio Code, Atom, WebStorm, Notepad++, Webclipse olarak sıralanabilir.

jQuery Öğrenmek için Temel Kaynaklar
Learn.jQuery
Learn.jQuery, temel konulara odaklanarak geliştiricilerin en çok karşılaştığı ortak problemlere çözüm yolları bulmayı hedefleyen, jQuery öğrenmeye başlamak için en ideal kaynaklardan biridir.

 

learn jquery
w3schools
w3schools, çeşitli teknolojilerle ilgili eğitimler sağlama konusunda değerli bir kaynak.
JQuery eğitiminde bulunan öğreticiler tüm konuları kapsayarak, işleri pratik olarak gerçekleştirebileceğiniz online bir kod editörüne de sahiptir.

w3schools
Tutorialspoint
Tutorialspoint tarafından sağlanan JQuery kursu, çok detaylı anlatılarak yeni başlayanlar tarafından anlaşılabilir seviyededir.
Temel bilgilerle başlayarak CSS, DOM, AJAX gibi konularını kapsar. Ardından daha gelişmiş konulara yer verir.

tutorials point
Codecademy
Codecademy, animasyon oluşturma ve etkileşimli web siteleri oluşturma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.
Öğrendiklerinizi uygulamanıza izin veren her öğretici ile birlikte online editör sunarak “Kodlamayı nasıl öğrenirim?” sorunuzu en verimli şekilde yanıtlar.

codecademy
Codeschool
Codeschool, jQuery kursunu farklı seviyelere ayırmıştır.
Bir sonraki seviyeye geçerken kurs daha fazla detay içerir. Her seviyenin, başarılması gereken zorlukları vardır. Bu zorluklar, eğitim videolarından öğrendiğiniz bilgilere dayanmaktadır.
İlk 5 seviye ücretsizdir ve DOM’da gezinme, DOM ile çalışma, JQuery’de stil oluşturma gibi konuları kapsar.

WhatsApp