React Native EU Konferansı Önemli Çıkarımlar ????

Anasayfa Kurumsal Blog React Native EU Konferansı Önemli Çıkarımlar ????


React Native, Facebook tarafından oluşturulan açık kaynaklı cross-platform mobile uygulama framework’üdür. Kendine özgür bir syntax formatı (JSX) olmasının yanı sıra, tek bir dil üzerinden kodlama yapabilme özelliği ile geliştirilen uygulamaları bir çok platformda çalışma olanağı sağlar.

Tesla, Pinterest, Bloomberg, Discord gibi bir çok uygulama mobil platform geliştirme aşamasında React Native’i tercih ettiğini belirtiyor.

React Native’i öğrenme aşamasında, güncel konu başlıklarını takip etmek ve yeni bilgiler edinmek için sosyal medya platformlarından deneyimlerini paylaşan yazılımcıları takip etmek size çok yararlı olacaktır.

Bu noktada sizin için hazırladığımız React Native temel kaynaklar listesine göz atabilirsiniz.

Bu blog yazısında React Native EU 2021’de konuşulan konular üzerine en önemli noktaları aktaracağız! ????

React Native EU Nedir?
Bu yıl 5.si düzenlenen React Native EU, Avrupa’da yalnızca React Native’e odaklanan ve Callstack.io tarafından desteklenen bir konferansıdır.

Bu yıl online olarak geçen konferansta, birbirinden değerli 24 konuşmacı yer alıyor.
Konferansta topluluk liderleri, Microsoft, Facebook, Stripe veya Expo gibi en iyi teknoloji şirketlerinden dünya uzmanları yer alıyor.

Tüm konuşmalar 8 tematik bloğa bölünmüştğr: Cross-platform & Architecture, App Development , Developer Experience, Animation, Security, Testing, Communication.

???? JSI güncellemeleri
RN JSI (Javascript Interface), Javascript ve Native Platformlar arasında daha kolay ve daha hızlı iletişime yardımcı olan yeni katmandır. Fabric UI Layer ve Turbo Modules ile React Native’in yeniden mimarisindeki temel unsurdur.

Mark, JSI ve Reanimated’in işletimi modellerinin React Native’in Fabric mimarisiyle yapmanızı sağlayabileceği şeylerin en uç noktasında. CameraVision’ı JSI ve useFrameRate React ile kullanmaya devam ediyor.

???? React Native Core üyesi Joshua, Fabric Renderer Rewrite ile yaşadığı deneyimi anlatıyor
Joshua, Facebook’un 2018’den bu yana 1000’den fazla yüzeyi Fabric’e nasıl taşıdığından bahsediyor. Ayrıca, tüm platformların bu katmanda yapılan iyileştirmelerden yararlanmasına izin veren C++’daki oluşturucu birleştirmenin faydalarını da gözden geçiriyor.

Son olarak, bize Facebook uygulamasındaki bazı yüzeyleri Fabric’e geçirme konusundaki deneyimini aktarmıştır. – en önemlisi, önceki oluşturucunun performans için hiper optimize edilmiş olmasıyla ilgili sorunları, doğruluk yerine performansı tercih ediyor.

???? React Native ile Masaüstü uygulamaları
3. konuşma ise, React Native at Microsoft ekibinden Khalef’in React Native ile Masaüstü uygulamaları üzerineydi.
Ekip, React Native Windows’ta ciddi iyileştirmeler yapmış ve Hermes Engine orada da kullanılabilir durumdadır.
???? React Navigation v6
Satya, navigasyon çözümlerinin geçmişini gözden geçiriyor ve ardından React Navigation v5 için dinamik bir API’ye yapılan radikal değişikliğin arkasındaki mantığı açıklıyor.
V6, v5’in önerilerini sağlayarak yaşam kalitesi iyileştirmeleri içerir.
Yeniden kullanılabilir bir kitaplık react-navigation/elements; bir Stack.Group ekran için yapılandırmaları gruplayacak ve performansa karşı iç içe geçmiş gezgincileri önleyecek bir bileşen sağlar.
Ve son olarak, V6 ile başlayan JS uygulaması yerine Stack Navigator’ı varsayılan olarak yerel bir muadili yaparak kullanılmasını sağlar.

???? RePack
RePack, Metro yerine Webpack 5’i kullanan, Code Splitting yapabileceğiniz bir bundler.
Temel olarak web üzerinde olduğu gibi JS bundler’ı parçalara (chunks) bölünmesini ve bunların istek anında yüklenmesini sağlıyor. Bu da uygulamanın TTI süresini azaltmada ve bundle boyutunu düşürmede ciddi fayda sağlayacak bir gelişmelerden biri olarak gözüküyor.

WhatsApp