React vs Angular: Hangisi Tercih Edilmeli?

Anasayfa Kurumsal Blog React vs Angular: Hangisi Tercih Edilmeli?


React ile Angular arasındaki farkları öğrenerek front-end dünyasını yakından incelemek ister misin? ????

Bu yazıda size hem React hem de Angular’ın benzerliklerini, farklılıklarını, artılarını ve eksilerini aktaracağız. Front-end dünyasına hızlı bir adım atmak istiyorsanız JavaScript ve TypeScript’e aşina olmanız tavsiye edilir.
JavaScript’i profesyonel eğitmenlerden öğrenmek için JavaScript temel kaynaklar listesine hızlıca göz atabilirsiniz.

React, 2013’te Facebook tarafından etkileşimli kullanıcı arayüzleri oluşturmak için geliştirilen JavaScript kütüphanesidir.

Angular, web ve mobil geliştirme için kullanılan açık kaynaklı JavaScript framework’üdür. Angular, TypeScript tabanlıdır ve Google tarafından geliştirilmiştir.

React ve Angular’ın farklılıklarını inceledikten sonra, React ve Angular ile ilgili temel kaynaklar listesine göz atarak hızlıca single page yapısına sahip uygulamalar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

angular vs react
React ve Angular Arasındaki Önemli Farklar
????Hangisini öğrenmek daha kolay?
React, minimal yapıya sahiptir: dependency injection ekleme yok, klasik templateler yok, aşırı karmaşık özellikler yok.
Önceden tanımlanmış bir proje yapısı olmadığından, bir projenin kurulumu zaman alacaktır. Ayrıca durum yönetimi için Redux kütüphanesini de öğrenmeniz gerekir.

Angular’ın anlaşılması daha karmaşıktır, çok sayıda sözdizimi vardır ve compenent yönetimi karmaşıktır. TypeScript JavaScript’e benzese de öğrenmesi biraz zaman alır.

????Kullanılan script farkı
React, JSX komut dosyasıyla birlikte JavaScript ES6’ya dayanmaktadır. JSX, bir JavaScript kodunu HTML’de yazılana benzeyen bir sözdizimi uzantısıdır. Bu, kodun anlaşılmasını kolaylaştırır ve yazım hatalarının fark edilmesi daha kolaydır. JSX kodunun bir tarayıcıda derlenmesi için React, bir kod çeviri aracı olan Babel ile zenginleştirilmiştir.

Angular, özellikle büyük projeler için geliştirilmiş bir JavaScript üst kümesi olan JavaScript veya TypeScript kullanır. TypeScript ile kodda gezinmek daha kolaydır ve yazım hataları kolayca tespit edilir. Kodu yeniden düzenleme süreci de daha basit ve daha hızlı hale gelir.

????Rendering Değişimi
React, tüm yapının güncellemeden tek bir öğe ile değiştirilmesi ve kolayca uygulanmasını sağlayan sanal Document Object Model (DOM) kullanır.

React ekibi, verimliliğini artırmayı amaçlayan bir mekanizma olan Fiber’i sürekli olarak güncellemeye devam ediyor.

Angular projelerinizde yaptığınız değişiklikler tek bir öğe üzerinden gerçekleştiğinden kaynaklı olarak tüm ağaç yapısını güncelleyen gerçek bir DOM kullanır. Gerçek DOM, sanal DOM’dan daha yavaştır.

Bu dezavantajı telafi etmek için Angular, değiştirilmesi gereken componentleri belirlemek için değişiklik algılamayı kullanır. Bu nedenle, Angular’daki gerçek DOM, React’teki sanal DOM kadar etkili bir şekilde çalışır.

????Avantajları karşılaştırması
React kullanmanın avantajları:

Basit tasarımı sayesinde öğrenmesi kolaydır.
HTML benzeri sözdizimine sahiptir bu sayede hızlıca templateler oluşturmaya başlayabilirsiniz.
Sürümler arasında geçiş yapmak oldukça kolaydır.
Facebook, sürecin çoğunu otomatikleştirmek için “codemod” özelliği sunar.
React’te öğrenilen beceriler Native uygulamalar geliştirmeye uygulanabilir.
ES6/7 ile birleştirdiğinizde ReactJS, ağır yüklenmeleri yönetmek için mükemmeldir.
Angular kullanmanın avantajları:

Clean kod yazma imkanı sağlar.
Angular bir frameworkdür, bu da bir görünümden diğerine geçişin kolay olduğu anlamına gelir.
Angular CLI kullanarak güncellemelerde sorun yaşamazsınız.
????Dezavantajları karşılaştırması
React kullanmanın dezavantajları:

React’ı Rail gibi geleneksel MVC çerçevesine entegre etme aşamasında karmaşık konfigürasyonlar gerektirir.
ReactJS, kullanıcı arayüzünün MVC entegrasyonu ile ilgili olarak kullanıcıların derinlemesine bilgiye sahip olmasını zorunlu kılar.
Angular kullanmanın dezavantajları:

Angular, yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir.
Açık ve kapsamlı dokümantasyona sahip değildir.
Etkileşimli öğeleri yerleştiren sayfalarda bir süre yavaşlar.
Üçüncü taraf entegrasyonu çok zordur.
Eski sürümlerden yeni sürümlere geçerken birkaç sorunla karşılaşabilirsiniz.
????Dependency injection kullanım farkları
React, işlevsel programlama ve veri değişmezliği fikrine tam olarak uymadığı için dependency ınjection’ı tam olarak desteklemez. Bunun yerine, tüm bileşenler için global durumu destekler.

Angular’ın en büyük avantajı, React’in aksine dependency injection’u desteklemesidir.

angular dependency ınjection
????Uygulama Yapısı
React, işlevsel programlama ve veri değişmezliği fikrine tam olarak uymadığı için dependency ınjection’ı tam olarak desteklemez. Bunun yerine, tüm bileşenler için global durumu destekler.

Angular’ın en büyük avantajı, React’in aksine dependency injection’u desteklemesidir.

angular dependency ınjection
????Toollar
React, birden çok kod düzenleyicisi tarafından desteklenir. React’teki kodlarınızı Sublime Text , Visual Studio ve Atom ile düzenlenebilirsiniz. Bir projeyi önyüklemek için React Uygulaması Oluştur (CLI) aracını kullanabilirsiniz. Sunucu tarafı oluşturma ise Next.js frameworkü kullanılarak tamamlanır.

Bir başka ilginç araç ise AR ve VR uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir kitaplık olan React 360 .

React’e benzer şekilde, Angular çeşitli kod düzenleme araçlarıyla desteklenir. Aptana , Sublime Text ve Visual Studio gibi kod editörleriyle çalışabilirsiniz.
Angular CLI ile bir proje hemen kurulabilirsiniz . Sunucu tarafı oluşturma işlemi, Angular Universal yardımı ile tamamlanır.

????Geliştiriciler Arasındaki Popülerlik ve Topluluk Desteği
Google Trendler’e göre, React Angular’dan daha fazla araştırma oranına sahip! ????

React, dünya çapında oldukça popülerdir ve destekleyici/geliştirici topluluğu çok büyüktür. React sık sık güncellendiği için sürekli bir öğrenci olmanız gerekir. Sorun yaşadığınız aşamada forumlardaki topluluk desteği tarafından hızlıca sorunlarınızı çözüm bulabilirsiniz.

Angular, React’ten daha az popülerdir. Google, kendi geliştirdiği teknolojiler için uzun vadeli destek sağlar ve sürekli olarak iyileştirme yapmaya devam etmektedir. Ancak, güncellemeler o kadar hızlıdır ki, yazılımcılar genellikle dökümanların gerilerinden gelme durumunda kalır.

????Şirketler front-end geliştirmesinde hangi teknolojileri kullanıyor?
React; Facebook, Twitter, Netflix, Airbnb, PayPal, The New York Times, Yahoo, Walmart, Uber ve Microsoft gibi şirketler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Angular ise McDonald’s, AT&T, HBO, Apple, Forbes, Adobe, Nike ve Microsoft gibi şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Türkiye’nin büyüyen teknoloji şirketleri arasında hangi şirketlerin React hangi şirketlerin Angular kullandığını merak ediyorsanız TalentGrid Teknoloji Dizini‘ne göz atabilir, dizinle ilgili çıktılar için Türkiye Yazılım Teknolojileri Raporu‘nu inceleyebilirsiniz.

TalentGrid_TR Yazılım Teknolojileri Raporu_2020
????Mimari yapıları nasıldır?
React vs Angular karşılaştırmasında bir diğer fark ise farklı söz dizimleri kullanmaları.
Hem Angular hem de React component tabanlı bir mimariye sahiptir, bu durum onların uyumlu, yeniden kullanılabilir ve modüler bileşenlere sahip oldukları anlamına gelmektedir.
React, mimari yapısında JavaScript’i kullanırken Angular hatasız web geliştirme için TypeScript kullanıyor.

????State management yapısı????
State management, kullanıcı arayüzünde kullanılan metin alanları, düğmeler gibi bir veya daha fazla kullanıcı arayüzü kontrolünün durumunun yönetimini ifade etmektedir.
React ile proje geliştirirken state yönetimi gerçekleştirmek için genellikle Redux veya MobX kullanılır.
Angular’da Redux’a ihtiyacınız olmayabilir. Ancak, uygulamanız yeterince büyürse, büyük olasılıkla kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

????UI bileşenleri nasıl evrimleşti?
React projelerinde kullanmak için birçok ücretsiz ve ücretli UI bileşeni vardır. React’te tasarım bileşenlerini kullanmak için ek bir kitaplık kurmak gereklidir.

Angular, kendi yapısında bulunan material araç setine sahiptir ve çeşitli önceden oluşturulmuş material tasarım bileşenleri sunar. Bu nedenle, UI yapılandırması daha basit ve daha hızlı durumdadır.

????Performans açısından hangisi daha iyi?
Performans son derece önemli bir konudur. Ancak performans kavramına çok fazla vurgu yaparak yanlış sonuçlar çıkarmak da olası durumlardandır.
Örneğin; X framework’ü 10.000 satırlık <div> satırını Y framework’ünden daha hızlı işlediği için, A framework’ü her zaman B’den daha iyi olduğu anlamına gelmez.

Dosya Boyutu Karşılaştırması: Angular bir web uygulaması geliştirmek için gerekli olan tüm araçları kendi içerisinde barındırmasına rağmen 129 KB’lık bir dosya boyutuna sahiptir. React+Redux için ise dosya boyutu 193 KB’dir.

İlk yüklenme hızı: Sayfa yüklenme hızı Angular’da 2.7 saniyeyken, React’te 3 sn civarında değişiklik gösteriyor.

Angular, modelde yapılan tüm değişiklikleri güvenli, verimli ve sezgisel bir şekilde kopyalayan “two-way data binding” işlemini kullanır.

React’in sanal DOM yapısını kullanması, React’ın performansını artıran özelliklerinden biridir.

react vs angular
????React ve Angular’da Test Etme Seçenekleri
React vs Angular karşılaştırmasında test seçeneklerine bakacak olursak;
Jest, Facebook tarafından geliştirilmiştir ve React kodunu test etmek için kullanılır. React projelerinde kullanmak için konfigürasyon gerektirmeden kullanılır.
Jasmine ise Angular projelerinde kullanılan bir test çerçevesidir.

????React ve Angular’ın Mobil Çözümleri
React vs Angular karşılaştırmasında bir diğer benzerlik ise, mobil uygulamalar oluşturmak için kendilerine benzer yapıda seçenekler sunmaları.

Ionic , hibrit mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılır ve Angular ile birleştirilmiş bir Cordova konteyneri kullanır.

React Native ise, Facebook tarafından React kullanarak gerçek anlamda yerel mobil uygulamalar oluşturmak için geliştirilen bir platformdur. Sözdizimi biraz farklıdır, ancak farklılıklardan çok daha fazla benzer yanları vardır.

Ionic’in aksine, React Native gerçek anlamda yerel bir kullanıcı arayüzü oluşturmanızı sağlar. Ayrıca kendi bileşenlerinizi oluşturmanıza ve bunları Objective-C, Java veya Swift ile yazılmış yerel koda geçirmenize olanak tanır.

WhatsApp