Tesla’dan Otomatik Pilot Güncellemesi

Anasayfa Kurumsal Blog Tesla’dan Otomatik Pilot Güncellemesi

Tesla, Model S ve Model X için bir yazılım güncellemesi yayınladı, bu yazılım güncellemesi ile bu model araçlarda otomatik pilot özelliği etkin hale getirildi.

 

Otomobil sektöründe Tesla, CEO Elon Musk yönetiminde adeta bir devrim yaratma amacıyla yola çıktı, özellikle Volkswagen skandalının ardından ve birçok ülkede gitgide daha sıkı hale getirilen karbon emisyon politikalarının ardından elektrikli araç kullanımı yaygınlaşırken, elektrikli araç konseptinin öncüsü firma, inovasyona dönük hamleleri, göze hitap eden şık dizaynlara sahip modelleri ve performans odaklı yapısı ile isminden söz ettiriyor.

 

SUV segmentinde ve sedan konseptinde Model X ve Model S, son iki yılda lansmanı yapılan araçlardı, Tesla tarafından bu model araçlara geçtiğimiz hafta gönderilen yazılım güncellemesi ile Model X ve Model S için otomatik pilot özelliği devreye girdi. Peki Tesla araçlarda, bu sistem nasıl işleyecek? Herhangi bir güvenlik zaafiyeti oluşturuyor mu?

 

Güncelleme tamamen sürücüsüz araca dönük değil
Tesla’ya gelen yeni yazılım güncellemesi ile, dilediğiniz taktirde otomatik pilota geçiş yapabiliyorsunuz. Otomatik sürücü, yapay zeka algoritması ile çalışıyor ve gerek trafik kurallarına, gerek takip mesafesine gerek de ortalama hız, maksimum hız gibi konularda dikkatle tasarlanmış bir algoritma ile hareket ediyor.

 

Güncellemenin adı: Version 7.0
Tesla Version 7.0, menzili 12 metre olan bir otomatik sensör yardımı ile çalışıyor. Güncelleme kapsamında gelen özellikler, otomatik hız ayarlama, otomatik şerit değiştirme, ani fren özelliği ve diğer yeni seçenekler. Tesla’nın tamamen otomatik pilot sistemli, sürücüsüz otomobil ile ilgili ar ge çalışmalarının olduğu biliniyor, bu güncelleme şimdiden Tesla modellerinin yoğun bir şekilde tercih edildiği ABD ve Avrupa’da nasıl bir atmosfer yaratacağı, otomatik pilot sisteminin trafikte bir problem yaratıp yaratmayacağı ilerleyen günlerde belli olacak.

WhatsApp