Veritabanı Öğrenmenin Kolay Yolu: En İyi SQL Kaynaklar Listesi

Anasayfa Kurumsal Blog Veritabanı Öğrenmenin Kolay Yolu: En İyi SQL Kaynaklar Listesi

SQL kaynaklar listesinden sizin için en iyi yöntemleri keşfetmeniz gerekiyor. SQL, diğer programlama dillerinden farklıdır ve kendine spesifik bir kullanım alanı vardır. Eğer veri tabanı yöneticisi veya veri analizi uzmanı olmak istiyorsanızVeri analizi her geçen gün daha da popüler olan bir alan haline geldi. Veri tabanlarındaki veriler pazarlama ve iş stratejisi kararları için analiz edilmek zorunda kalıyor. Bu aşamada sektörde deneyimli SQL programcılarına talep oldukça fazla.Eğer hiç bilginiz yoksa, yüksek kaliteli ve verimli SQL kodları yazmak biraz zorlayıcı olacaktır. İnternette SQL öğrenme ve alıştırma yapmak için oldukça fazla kaynak bulunuyor fakat bu kaynakların içeriklerine detaylı baktığımızda yeterli bilgileri içermiyor.
Bu aşamada sizin için en faydalı olan ve en sık tercih edilen SQL öğrenme kaynaklarını liste haline getirdik.
Veritabanı Yönetim Sistemleri Nedir?
Veritabanı, aralarında ilişki bulunan ve belirli düzen içerisinde olan verilerin oluşturduğu verilerin topluluğudur. Okullardaki öğrencilerin bilgileri, hastanelerdeki hastalara ait bilgiler birer veritabanıdır.
Veritabanı yönetim sistemi ise yeni bir veritabanı oluşturmak, oluşturulan veritabanlarını düzenlemek, yönetmek için kullanılan yazılıma verilen isimdir.

Veritabanı yönetim sistemleri, sıklıkla şu sektörlerde kullanılmaktadır; bankalar, okullar, üreticiler ve satıcılar ve insan kaynakları.

Veritabanları, verilere erişim ve saklama türlerine göre ayrılmaktadır.

Hiyerarşik Veritabanı İçerisindeki bilgileri bir ağaç yapısı ile saklayan en eski veritabanı modelidir.

Ağ Veritabanı: Birden çok ağaç yapısı arasında bağlantılar kurarak detaylı çıktılar üreten veritabanı çeşitidir.

İlişkisel Veritabanı: Bu modelde veriler tablolar halinde tutulur.

Nesneye Yönelik Veritabanı: Nesneye dayalı bir dille yazılmış olarak nesneye dayalı programlama dilleriyle kullanılan veritabanı çeşitidir.

SQL Nedir?
SQL, veritabanı oluşturmayı, silmeyi, satırları getirmeyi, satırları değiştirmeyi sağlayan ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) standart dilidir.

SQL, tablolar halinde düzenlenen verileri içeren ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinde bulunan verileri paylaşmak ve yönetmek için kullanılan İlişkisel Veritabanı Sistemi standart dilidir.
MySQL, MS Access, Oracle, Sybase, Informix, Postgres ve SQL Server gibi tüm İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri (RDMS) standart veritabanı dili olarak SQL’i kullanır.

sql nedir
SQL Öğrenmek için Temel Kaynaklar
W3Schools
W3Schools, web geliştiricileri için oldukça faydalı içerikler sağlayan en iyi eğitim sitelerinden biridir.
Web programlamanın her yönünü kapsayan HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL ve JQuery gibi web programlamanın her yönünü kapsayan çeşitli eğitimler ve referanslar sağlar.

SQL Eğitimi içerisinde ise; sözdizimi, ifadeler, anahtar kelimeler ve işlevler konuları yer alıyor. Kısa ama somut açıklamalar sayesinde SQL’in anlaşılmasını kolay hale getirir.

Diğerlerinden ayırt edici özelliği ise, sorguları online olarak test etme imkanı sağlamasıdır. Rehber niteliğinde olan bu öğreticinin sonunda yer alan sınavla kendinizi test edebilirsiniz.


Codecademy
Codecademy; HTML, JavaScript, jQuery, PHP, Python ve Ruby gibi programlama dillerinde ücretsiz kodlama eğitimi sağlayan online bir eğitim platformudur.

Veritabanı temellerinin kapsayan bu kursun içeriğinde; tablolar, sorgular, toplama işlevleri, gelişmiş veritabanı sorguları oluşturma ve daha fazlası yer almaktadır.

Her dersi tamamladıktan sonra bilginizi bir sınavla test edebilir veya öğrendiklerinizi uygulamalı, pratik bir şekilde nasıl uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz. Sınavlar ve projeler yalnızca Codecademy’nin ücretli Pro sürümüne abone olan kullanıcılar için geçerlidir.

codecademy
LearnSQL.com
LearnSQL.com, çok sayıda SQL kursu sunan online bir platformdur. Başlangıç ​​seviyesinden ileri seviyeye kadar sadece tarayıcıdan erişerek veritabanı öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Ders sonlarında teorileri detaylı açıklayarak alıştırmalar yapabilirsiniz. Sağladığı etkileşimli konsol ile çözümlerinizi doğrulayabilirsiniz.

LearnSQL.com
Khan Academy
Khan Academy, kullanıcılarına YouTube videoları, çok sayıda alıştırma ve kişiselleştirilmiş bir öğrenim panosu sunuyor. Bir araya getirildiğinde, bu araçlar öğrencilerin sınıf içinde ve dışında kendi hızlarında çalışmalarını sağlar.

Dersleri eğlenceli hale getiren Pamela Fox, adım adım deneyerek ilerlemesi ve sorunsuz çalışan SQL querylerinden sonra dersleri oldukça eğitici ve eğlenceli hale getiriyor.

khan-academy
SQLZoo
SQLZoo, Edinburgh Napier Üniversitesi tarafından geliştirilen ve ücretsiz bir SQL eğitimidir.

Bu kurs, MySQL, PostgreSQL, Oracle ve SQL Server gibi birçok veritabanı türü için etkileşimli alıştırmalar içerir.

Her öğreticiyi tamamladıktan sonra konuyu ne kadar iyi anladığınızı göstermek için sınava girebilirsiniz. Değerlendirmeler bölümü ise birkaç mini proje sunar ve her biri farklı zorluk seviyelerinde 15 sorudan oluşur.

sqlzoo
SQL Problems and Solutions
SQL Problems and Solutions, tabloları görselleştirmenizi ve örnek bir veritabanında sorgu yürütmenizi sağlayanetkileşimli bir ders kitabıdır. Eğitim, temel SQL kavramlarını ve yapılarını açıklar ve çeşitli uzmanlık düzeylerinde örnekler sunar.

sql-problems-and-solutions-1-main-page.jpg_hu8903c18286f26d763664c4b6ac31654b_108589_700x0_resize_q75_box
Tutorialspoint
Tutorialspoint, Web geliştirmenin en büyük eğitim kütüphanesi olduğunu iddia ediyor.
Aynı zamanda, SQL kaynaklar listesi arasında önemli bir yere sahiptir.Tutorialspoint’te bilgisayar mühendisliği, bilgi teknolojisi, programlama dilleri ve yönetim alanlarında birçok SQL kursu bulunuyor.
SQL veya veritabanı kavramlarını öğrenmek istiyorsanız; SQL, MySQL, PostgreSQL, SQLite, DB2, PL/SQL ile ilgili kurslar dahil olmak üzere eğitim bulabilirsiniz.

tutorialspoint
Stanford Veritabanı Eğitimi
Bu ders, veritabanı tasarımı ve uygulamalar için veritabanı yönetim sistemlerinin kullanımını öğrenmenizi sağlar.
Burada, kendi hızınıza ve bilginize uygun mini kursları bulabilirsiniz.

Kurslar, Profesör Jennifer Widom tarafından verilmektedir .

Kısaca, burada bulunan kurslar şunları kapsar:

İlişkisel veritabanlarına giriş
İlişkisel Veritabanlarını ve XML Veritabanlarını Sorgulama
Veri tabanı tasarımı
SQL Gelişmiş Özellikler

SQLBolt
SQLBolt, SQL’de temel yeterlilikleri öğrenmek için izlemesi kolay talimatları, basit bir arayüzü ve etkileşimli alıştırmaları içerir. SQLBolt yazılı açıklamaları kodlama denemeleriyle eşleştirerek öğrencilere SQL’e daha net ve daha sağlam bir genel bakış açısı sağlar.,

SQL kaynaklar arasında en temel kaynaklardan biridir.


Hacker Rank
Yazılıma meraklıysanız Hacker Rank’i mutlaka biliyorsunuzdur, bir ders ortamından çok sınav ortamı sağlar.
İşverenlere, yazılımcıları işe alırken sınav hazırlamalarına yardımcı oluyor. Diğer taraftan, alıştırma bölümleri hızlı şekilde yazılım dünyasına dalmak için çok faydalı.

SQL kaynaklar kısmı “SELECT * FROM City” ile başlıyor. Size bir soru ve bir tablo veriliyor, cevaplarınızı girdi alanına yazarak ilerliyorsunuz. Eğer cevabınız doğru ise bir sonraki soruya geçiyorsunuz.

hackerrank
TalentGrid'de kapalı profilini oluştur, belirlediğin kriterlere göre pozisyonlardan haberdar ol.
Yazılımcı Profilini Oluştur
En İyi SQL Podcastleri
SQL Server Radio
SQL Server Radio, SQL Server DBA’ları, veritabanı geliştiricileri, sistem yöneticileri ile ilgilenenler için yayınlanan podcast’tir.
Veri dünyası değiştikçe, zaman zaman Azure ve Amazon bulut hizmetleri, Elastic Search, Hadoop, MongoDB, Machine Learning ve çok daha fazlası gibi diğer veri platformları ve hizmetlerinden de bahseden bir podcast’tir.

SQL Data Partners Podcast
Microsoft veri platformuyla ilgili sorunların çözülmesini içeren bu podcast, sizi kolayca bilgilendirmek ve eğlendirmek için trend konuları ve profesyonel gelişimi birleştirir.

Carlos ve konuklar, SQL ile ilgili yeni ve tanıdık özellikleri; fikirleri ve bunları ortamlarınıza nasıl uygulayabileceğinizi tartışıyor.

Dear SQL DBA
Kendra Little’ın veritabanı ile çalışan, performans ayarlama, yazılım geliştirme ve çalışma konularını tartışan veritabanı yöneticileri ve geliştiricileri için yayınladığı podcast’tir.

WhatsApp