Yazılımcı CV’si Nasıl Hazırlanmalı?

Anasayfa Kurumsal Blog Yazılımcı CV’si Nasıl Hazırlanmalı?

Yazılımcı CV’lerine Dinamik ve Yenilikçi Bir Yaklaşım
Günümüz yazılım piyasasının göz ardı edemeyeceğimiz ve tabulaştırılan bir çok dinamiği var. Bu noktaların açıkça konuşulması piyasanın ilerlemesi için epey önemli. Bu dinamiklerin başında gelen 2 kritik bulgu var:
1.Yazılımcıların teknolojik uzmanlığını kapsamayan iş fırsatlarıyla Linkedin ve benzeri platformlar üzerinden sürekli bir spam’e maruz kalması
2.Yazılımcıların IK mülakatlarından çok sıkılmış olmaları

Kendilerini teknik açıdan anlamayan kişilerle; sürekli olarak, hem yazılı hem sözlü karşı karşıya gelmeleri, yazılımcılar için muhtemelen oldukça can sıkıcı bir durum. Teknik bilgisi yetersiz IK Uzmanlarının, iş fırsatlarını iletirken ve yazılımcılarla mülakat esnasında çok büyük hatalara düştüğünü görüyoruz. Bu hatalar da İnsan Kaynaklarının sevilmeyen, sıkıcı, bilinçsiz bir departman algısıyla etiketlenmesine sebep oluyor. Benim de oldukça fazla eleştirdiğim bir durum olarak, bu kesinlikle üzerinde durulması gereken bir problem.

Karşınızdaki IK uzmanı sizi analiz ediyor, belki çok çalışmak istediğiniz bir firma için geleceğinizi belirliyor ama sizi anlamaktan çok uzak bir yörüngede kalıyor ve size sorular yönlendiren taraf da kendisi.

Bu noktada CV’mizi belli hedefler doğrultusunda hazırlayarak bu olumsuzlukların önüne geçebilir, özellikle mülakat sürecini daha iyi yönetebiliriz.

cv nasıl hazırlanır
Peki bunu nasıl yapacağız?
Bir CV oluştururken öncelikle hedeflememiz gereken olgular var;

Kendimizi doğru tanıtabilmek
Tecrübelerimiz konusunda olabildiğince şeffaf ve anlaşılabilir olabilmek
Bu iki hedef; bir IT Recruiter’ın profil ve tecrübelerimizi doğru değerlendirmesini, akabinde de bizimle doğru eşleşen iş fırsatlarını yönlendirebilmesini sağlayacaktır. Detaylı ve şeffaf bilgiler verilerek hazırlanmış bir CV, IK mülakatında da size yönlendirilen soru sayısını azaltacak ve IK uzmanının, anlattıklarınızı daha hızlı takip edip, daha iyi bir değerlendirme yapabilmesini sağlayacaktır.

????CV’de Kendimizi Doğru Tanıtabilmek
CV’de kendimizi doğru tanıtabilmek için CV düzeni, kullandığımız üslup ve eklediğimiz fotoğraf, ilk etapta çok büyük önem arz ediyor. Bu durumu ilk defa gördüğünüz ama iletişime geçmediğiniz insanları dış görünüşüne göre değerlendirmek gibi düşünebilirsiniz.

İlk intiba önemlidir
CV için rahat okunabilir, temiz bir format seçmeniz sizin için yararlı olacaktır. Sizin için bu hizmeti veren birçok internet sitesi de var, bu formatları çekinmeden kullanabilirsiniz. Buradaki en önemli noktalar; kendinizi nasıl ifade edeceğiniz, iş tanımınızı ne kadar net ve şeffaf anlatabileceğinizdir.

Klişelerden uzak durun
CV nasıl hazırlanmalı başlığı altında bir çok klişeden uzak durmanızı da tavsiye ediyorum. Örneğin, ‘CV 2 sayfayı geçmemeli, CV fotoğrafı takım elbiseli olmalı, Başvurulan pozisyona göre ön yazı hazırlanmalıdır’ gibi… Bunların hepsi 5–6 sene öncede kaldı. Artık daha dinamik profiller, daha enerjik ve özgürlükçü CV’ler görmek istiyoruz. Kişilerin de kendilerini bir kalıba sokarak değil, gerçekten nasıl ifade etmek istiyorlarsa o şekilde ifade etmesinin önemine inanıyoruz.Daha dinamik görünüme sahip, sizi daha iyi ifade edebilecek bir CV fotoğrafı hiç fena olmaz. (Basic bir beyaz t-shirt giyinilerek verilmiş kaliteli ve bulanık olmayan bir fotoğraf gibi) Artık takım elbiseyi katı kurumsal yapılar haricinde yazılımcıya şart koşan firma sayısı da zaten epey azaldı.

5 saniye kuralı
Bir IT Recruiter’ın CV’nizin pozisyonla eşleştiğine karar vermesinin 5 saniye sürdüğünü bilmenizde fayda var. CV’de verilen detaylara göre bu süre 1–1.5 dakikaya çıkabilir. Amacınız da CV’niz üzerindeki 5 saniyelik ön izleme sürecini verdiğiniz bilgilerle daha fazla uzatmak olmalı.

İmla kurallarına önem verin
İmla kurallarına mutlaka dikkat edilmeli. Sonuçta sosyal medya kullanırken bile dikkat ettiğimiz bir durum, CV’mizde çok daha fazla dikkat çekecektir. İmla kuralları, CV’nize gösterdiğiniz özene dair çok net bir göstergedir.

Eğitim bilgilerinizde dürüst olun
Eğitim bilgilerimizi verirken tarihlerin doğru olması, sürelerin herhangi bir şekilde manipüle edilmemesi gereklidir. Aksi takdirde mülakata girdiğinizde verdiğiniz bilgiyle çelişebilir ve karşınızdaki kişide bir soru işareti oluşturabilirsiniz.

Eğitim durumunuzu; mezun, terk, devam ediyor şeklinde belirtmeniz de bu bilginin doğruluğunu destekleyecektir. Mezun değilken mezunmuş gibi gösterilen bir CV, pozisyonuyla eşleştiğiniz şirket kriterlerine uygun göründüğü için mülakata alınmanıza, ancak mezun olmadığınızı söylediğinizde direkt olarak elenmenize sebep olabilir. Eğer görüşülen firmanın bir mezuniyet kriteri varsa ve esnek değilse, girdiğiniz tüm mülakat süreci size ve karşınızdaki şirkete zaman kaybı olarak dönecektir. Bu sebeple eğitim bilgisinin doğruluğu ve şeffaflığı önemlidir.

İş deneyimlerinizi ifade ederken spesifik olun
İş deneyimlerinizde de kronolojik sıraya ve tarihlerin doğruluğuna önem vermelisiniz. Aksi durumda CV’nizin kafa karışıklığı yaratmasına sebep olabilirsiniz.

İş deneyimlerinizi yazarken, firma adı ve firmada aldığınız ünvanı spesifikleştirerek yazmanızı öneririm. (Software Engineer yerine (ya da ünvanınıza ek olarak) Backend, Frontend, Full Stack Engineer / Developer yazmanız gibi..)

cv nasıl hazırlanır
Kullandığınız teknolojiler CV’nizde öne çıksın
Yazılımcıların CV’de verebileceği en kritik ve en önemli bilgiler; kullandıkları teknolojiler ve geliştirdikleri projeler. Bu bilgileri firma bazlı olarak, iş tanımınızın alt kısmında görebilmek çok daha doğru değerlendirilmenizi sağlayacaktır.

Online platformlar da artık birer CV
Bu verilen bilgiler sadece kendi hazırladığınız CV’ler için değil, aynı zamanda Linkedin gibi kariyer platformlarını da kapsıyor. Linkedin profillerinizde yer alan Skills / Yetenekler kısmında kullandığınız ve uzmanlaştığınız teknolojileri, araçları belirtmeniz yine size avantaj olarak dönecektir.

Medium — Github — Stack overflow gibi platformaları aktif olarak kullanıyorsanız mutlaka linkleri CV’nizde paylaşmanızı öneririm. Bu, bir çok firmanın çok önem verdiği bir alan. Eğer bu platformları kullanmayan bir yazılımcıysanız da, kullanmanızı şiddetle öneririm.

Diğer bilgiler
Sertifikalar — mesleki ve kişisel gelişim için alınan eğitimlerinizi de CV’nizde belirtmeniz sizin gelişime ne kadar açık, meslek sevginizin ve teknolojiye olan ilginizin ne kadar yüksek olduğunu gösteren olgulardır. Bunları da çekinmeden eklemenizi tavsiye ederim. Sizin için büyük artılar getirebilir.

Aynı şekilde CV’nize hobiler — ek bilgiler eklemek tamamen sizin insiyatifinize kalmış alanlardır. Bu alanları doldurmak istediğiniz takdirde sizi en iyi ifade edecek şekilde doldurmanızı öneririm. Yazdığınız her hobinin, sizin analiz edebildiğiniz bir kriter olduğunu da göz önünde bulundurun. Örneğin; Balık tutma hobisi olan bir kişinin, sabırlı ve odaklı olduğunu düşünebiliriz ya da ekstrem sporlar yapmaktan hoşlanan birinin daha hareketli daha dinamik ortamlardan hoşlanabileceğini düşünebiliriz.
TalentGrid bünyesinde sık sık gerçek zamanlı ve interaktif eğitimler de veriyoruz. Yukarıda bahsettiğim önemli noktaların yanı sıra, bu eğitimlerde en çok aldığım soruların da üzerinden geçecek olursak;

“Junior Developer’ım / Yeni mezunum, CV’me yazabilecek deneyimim yok. Kendimi nasıl ifade etmeliyim?”
Öğrenciliğinizde öğrendiğiniz yazılım dillerinden bahsedebilir, geliştirdiğiniz projeleri anlatabilirsiniz. Eğer varsa bitirme projenizi detaylı bir şekilde yazabilirsiniz. Öğrenciyken katıldığınız üniversite kulüpleri, yaptığınız stajlar ve kariyer hedefinizi bir ön yazı şeklinde anlatmanız sizin için olumlu fırsatlar yaratacaktır.
Örneğin; kendini Android Developer olarak geliştirmek isteyen bir Junior Developer’ın bunu CV’sinde belirtmesi, bir IT Recruiter için yol gösterici olacak ve pozisyon eşleştirmesi yaparken daha odaklı hareket etmesini sağlayacaktır. Böylece istediğiniz bir alanda gelişebileceğiniz bir fırsatla karşılaşabilirsiniz.

“Bilgisayar bilimleri eğitimi içermeyen bir lisans eğitimim var. Stajlarımı da bu alanda yapmadım. Yazılıma olan ilgimi ve bu yönde bir kariyer planladığımı nasıl ifade edebilirim?”
Nasıl bir staj tecrübeniz olursa olsun sonuçta bu sizin bir iş deneyimi edindiğiniz anlamına gelir, bunu CV’nize mutlaka ekleyin. Yazılım alanında bir deneyiminiz olmasa bile iş hayatıyla ilgili öğrendiğiniz bir çok şey olmuştur, bu öğrenimlerinizi ön plana çıkarın. ‘Zaman yönetimi yapmayı öğrendim, planlama yapmayı öğrendim, ekiple beraber çalışmayı deneyimledim’ gibi… Tüm tecrübelerinize sahip çıkın, onlar sizin geçmişiniz :)Yine bir önceki soruda bahsettiğim gibi kendinizi ifade edebilecek, hedeflerinizi ve yazılım alanına olan ilginizi, kaynağını anlatacağınız bir ön yazı yazabilirsiniz.Yazılım dünyasının prensiplerinin artık çok daha özgürlükçü, bireysel ve talep gören bir durumda olduğundan bahsettik. Bu noktada da genel olarak CV ve mülakatlarınızda alışılagelmiş klişelerden kaçınmanızı, mesleki gelişiminize odaklanmanızı ve bu gelişim alanlarını kendinizi en iyi ifade edecek şekilde anlatmanızı öneririm. Dünya daha dinamik ve daha teknolojik bir noktaya duraksamadan ilerliyor. Bunu hem IT işe alımcılar hem de yazılımcılar olarak yakalamalı ve hıza ayak uydurmalıyız.

WhatsApp